#173032 Karakterizacija i primena metabolita gljiva i utvrđivanje potencijala novih biofungicida

Objekat predloženih istraživanja su različite vrste mikromiceta i makromiceta, zbog njihovog velikog diverziteta i potencijalnog ekonomskog značaja. Gljive predstavljaju izvor brojnih strukturno različitih biološki aktivnih jedinjenja, posebna pažnja posvećena je istraživanju njihovih sekundarnih metabolita i primene u zaštiti zdravlja ljudi i životinja i spoljašnje sredine.

Odabrane lekovite i aromatične biljne vrste poreklom iz Srbije i regiona takođe objekat istaživanja u Mikološkoj laboratoriji IBISS-a, u cilju dobijanja preparata prirodnog porekla za kontrolu i suzbijanje različitih bolesti. Brojni sekundarni metaboliti gljiva pokazuju antibakterijsku, antifungalnu, antioksidativnu, antikancerogenu, imunostimulativnu i druge aktivnosti. Skrining antimikrobne, antioksidativne, antitumorske, citotoksične i imunomodulirajuće aktivnosti etanolnih i vodenih ekstrakata micelije i plodonosnih tela odabranih vrsta gljiva, sekundarnih metabolita odabranih biljnih vrsta, kao i novosintetisanih jedinjenja vrši se primenom savremenih metoda.

Usled opštih oboljenja, disbalansa u ishrani i smanjenja brige o higijeni usta i zuba, dolazi do smanjenja oralne homeostaze i razvoja različitih stomatoloških oboljenja. S obzirom na pojavu rezistentnosti mikroorganizama na postojeće sintetičke antimikrobne preparate postoji potreba za pronalaženjem novih antimikrobnih agenasa. Istraživanja u okviru ovog projekta usmerena su ka korišćenju biljaka i gljiva kao novih potencijalnih izvora antimikrobnih agenasa koji mogu imati oralnu primenu.

Zbog prisustva velike količine zagađivača životne sredine, kao što su poljoprivredni otpad, policiklični aromatični ugljovodonici, polihlorovani bifenili i industrijske boje, jedinjenja sa izraženim kancerogenim i mutagenim dejstvom, predviđeno je ispitivanje enzimskih sistema odabranih vrsta gljiva, pre svega vrsta izazivača bele truleži, kao i njihovog potencijala za biodegradaciju hemijski stabilnih organskih polutanata.

Saradnici na projektu:

Institut za biološka istraživanja "Siniša Stanković", Univerzitet u Beogradu:

dr Marina Soković

dr Jasmina Glamočlija