#173012 Dinamika genofonda, genetička i fenotipska varijabilnost populacija, u zavisnosti od promenljivosti sredina

Istraživanja u okviru projekta OI173012 se odnose na jedan od ključnih problema populacione i konzervacione biologije - obim i dinamiku promena genetičke i fenotipske varijabilnosti tokom adaptacije i mikroevolucije. Obuhvataju studijе integrisanog odgovora populacija u uslovima prostorne i vremenske promenljivosti sredine, sredinskog i genomskog stresa sa aspekta genetičke i fenotipske varijabilnosti. Usled povezanosti genetičkog diverziteta sa evolutivnim potencijalom populacija, dobijeni podaci o genetičkom i fenotipskom diverzitetu odabranih vrsta daju uvid u njihov potencijal da odgovore na sredinske promene. Jedan aspekt obuhvata istraživanja na vrstama Drosophila i omogućava da se kroz monitoring genetičke strukture prirodnih populacija i kroz njihov adaptivni odgovor u laboratorijskim uslovima, razumeju mehanizmi i adaptivni potencijal varijabilnosti, a rezultati ekstrapoliraju na prirodne populacije onih vrsta koje se ne mogu eksperimentalno gajiti. Drugi pravac istraživanja obuhvata monitoring fenotipske i genetičke varijabilnosti u prirodnim populacijama Syrphidae i Culicidae sa šireg regiona Evrope, radi ustanovljavanja evolutivnog potencijala prostorno i vremenski fragmentisanih vrsta. Istraživanja omogućavaju razumevanje interakcija sredine i genoma, procesa i mehanizama koji utiču na dinamiku genofonda povezanu sa mikroevolucionim procesima i adaptacijom na klimatske promene, zagađenje, fragmentaciju staništa. Istraživanja u okviru projekta OI173012 imaju fundamentalni aspekt u populacionoj biologiji kao i aplikativnost u zaštiti i održanju biodiverziteta.

Delovanje seksualne selekcije i uloga reproduktivnog ponašanja jedinki roda Drosophila u održavanju genetičke varijabilnosti populacija sagledava se kroz istraživanja u oblasti genetike ponašanja. Istraživanja razmatraju različite sredinske i nutritivne efekte na stepen varijabilnosti kvantitativnih karakteristika jedinki vrsta Drosophila. Cilj istraživanja je da se sagleda intraspecijska varijabilnost u uspešnosti u parenju, kao i uloga veličine, oblika i simetrije određenih morfoloških osobina u odabiru partnera za parenje jedinki Drosophila melanogaster poreklom sa različitih nutritivnih supstrata, kao i jedinki D. subobscura sa ekološki različitih staništa. Takođe, uspešnost u parenju je povezana sa hemoprofilima različitih linija nakon analize kutikularnih ugljovodonika (CHC) kod D. melangaster.

Jedan deo istraživanja podrazumeva aplikativna istraživanja u oblasti genetičke toksikologije. Evidentna veza između mutagena i karcinogena stavlja ovo polje istraživanja u primarni fokus kako medicine, tako i nauke o životnoj sredini. Od značaja je i za razvoj i proizvodnju, prvenstveno iz oblasti hemijske, prehrambene i farmaceutske industrije.

Saradnici na projektu:

akademik prof. dr Marko Anđelković, SANU, rukovodilac projekta

Institut za biološka istraživanja "Siniša Stanković", Univerzitet u Beogradu:

dr Marina Stamenković Radak

dr Tatjana Savić

dr Bojan Kenig

dr Aleksandra Patenković

dr Marija Tanasković

dr Slobodan Davidović

Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu:

dr Marija Savić Veselinović

dr Mihailo Jelić