#41014 Ćelijska i molekulska osnova neuroinflamacije: potencijalna ciljna mesta za translacionu medicinu i terapiju

Istraživanja na ovom projektu usmerena su na izučavanje ćelijskih i molekulskih mehanizama neuroinflamacije sa namerom da se identifikuju potencijalni ciljni molekuli i signalni putevi. Naš cilj je da se pronađu adekvatni terapijski pristupi koji bi doprineli sanaciji neuroinflamacije i podstakli regeneraciju nakon oštećenja centralnog nervnog sistema (CNS). Testira se efikasnost nekoliko potencijalnih terapijskih tretmana: purinskim nukleozidnim analozima – ribavirinom i tiazofurinom, hiperbaričnim kiseonikom, B vitaminima (B1, B2, B3, B6, B12) u suzbijanju štetnih i potenciranju korisnih inflamatornih mehanizama. Imajući u vidu ključnu ulogu ekstracelularnih purinskih nukleotida i nukleozida u kontroli neurodegenerativnih procesa i inflamacije posebno težište je stavljeno na ispitivanje regulacije njihovog metabolizma i uloge ektonukleotidaza u tim procesima.

Neuroinflamacijom izazvani procesi patogeneze proučavaju se primenom ćelijskih i molekularnih pristupa (enzimskih eseja, mikrodijalize, kombinovane sa HPLC i bioluminescetnom detekcijom, RT-PCR, imunoblot i imunocitohemijska analiza, ELISA, konfokalna mikroskopija, metoda nametnute voltaže na deliću membrane) i testova ponašanja u različitim životinjskim modelima (povrede mozga, multiple skleroze: eksperimentalni autoimunski encefalomijelitis, kuprizonom-izazvana demijelinizacija), kao i in vitro na primarnim kulturama astrocita i mikroglije i glijskim ćelijskim linijama. Poseban cilj projekta je da se identifikuju, okarakterišu i standardizuju potencijalni rani i senzitivni biomarkeri neuroinflamacije i neurodegeneracije, koji se mogu koristiti u kliničkoj i laboratorijskoj praksi za dijagnozu i prognozu stanja pacijenata sa oštećenjima CNS, kao i u procenjivanju efikasnosti primenjenih terapija.

Projekat čine dva potprojekta:

1) Uloga purinergičke signalizacije u akutnoj i hroničnoj neuroinflamaciji (rukovodilac prof. Nadežda Nedeljković)

2) Ispitivanje potencijalnih terapijskih pristupa u sanaciji neuroinflamacije i podsticanju regeneracije nakon povrede mozga (rukovodilac dr Sanja Peković).

Saradnici na projektu:

dr Sanja Peković

dr Irena Lavrnja

dr Ivana Bjelobaba

dr Danijela Savić

dr Nataša Todorović

dr Ana Parabucki

dr Iva Božić

Marija Jovanović

Spoljni saradnici:

dr Thomas Herdegen

dr Markus Kipp