#173053 Uloga autofagije u regulaciji smrti tumorskih ćelija

Makroautofagija (u daljem tekstu autofagija) je proces razgradnje unutarćelijskih proteina u autofagolizozomima koji omogućava uklanjanje oštećenih proteina, očuvanje energije i preživljavanje u nepovoljnim uslovima, odnosno dovodi do smrti ćelije u slučaju neadekvatne ili preterane aktivacije. Osnovni cilj projekta je ispitivanje uloge autofagije u regulaciji terapijom indukovane smrti tumorskih ćelija. Prisustvo autofagije i molekularni mehanizmi odgovorni za njenu indukciju se ispituju u tumorskim ćelijama tretiranim različitim konvencionalnim (npr. cisplatin, taksol, citarabin, idarubicin) ili eksperimentalnim antitumorskim agensima (npr. metformin, statini, indometacin, azot monoksid, nanočestice).

Uloga autofagije u terapijom izazvanoj smrti tumorskih ćelija se analizira inhibicijom autofagije farmakološkim agensima ili blokadom ekspresije gena neophodnih za formiranje autofagozoma. Takođe, utvrđuju se i interakcije između autofagije i različitih tipova ćelijske smrti (apoptoza, nekroza), kao i molekularni mehanizmi odgovorni za regulaciju ćelijske smrti autofagijom (modulacija mitohondrijalnog potencijala, oksidativnog stresa, signalnih puteva i ekspresije gena koji regulišu proliferaciju i smrt ćelije). Terapijski potencijal farmakološke modulacije autofagije se ispituje u eksperimentalnim modelima tumora in vivo, kao i analizom prisustva autofagije u kliničkim uzorcima tumora i utvrđivanjem korelacije sa kliničkim i molekularnim prognostičkim markerima.

Saradnici na projektu:

dr Ljubica Harharji-Trajković, rukovodilac projekta

dr Nevena Zogović

dr Gordana Tovilović Kovačević

dr Maja Misirkić Marjanović

dr Kristina Janjetović

dr Ljubica Vučićević

Medicinski fakultet, Univerzitet u Beogradu:

Bulevar despota Stefana 142
11108 Beograd