уторак, 16 јануар 2024 12:38

Иридоиди врста рода Nepeta L. (фам. Lamiaceae): од процене диверзитета до метаболичког инжењеринга

Предавач: др Данијела Мишић, Институт за биолошка истраживања "Синиша Станковић"- Институт од националног значаја за Републику Србију, Универзитет у Београду

Време: среда, 31. јануар 2024. у 13.00

Место: Библиотека ИБИСС

Пројекат NEPETOME је инспирисан разноврсношћу иридоидних једињења код врста рода Nepeta, као и њиховим изузетним и недовољно искоришћеним биопестицидним потенцијалом. Проучавање диверзитета иридоида у оквиру рода Nepeta, вођено “omics” технологијама, је омогућило описивање молекуларних основа овог диверзитета, убрзало функционалну карактеризацију биосинтетских гена и указало на регулаторне механизме који су битне одреднице продуктивности биљака. Пројекат је генерисао податке од фундаменталног значаја за разјашњавање хемијске еволуције у оквиру рода Nepeta, а који су индиректно пружили објашњења о томе зашто неке врсте овог рода производе иридоиде, а неке не. Прикупљена знања су искоришћена у циљу повећања производње иридоида од интереса спровођењем метаболичког инжењеринга in planta.

Булевар деспота Стефана 142
11108 Београд