ENLIGHT - Razviće pod veštačkim noćnim svetlom. Biološki uticaj svetlosnog zagađenja na vodozemce, 2024-2026

Enlight Logo projektaSvetlosno zagađenje je prepoznato od strane Evropske Komisije kao štetno po životnu sredinu, međutim regulativa o ovom tipu zagađenja u Evropi nedostaje. Jedan od razloga za to je nedovoljno podataka o štetnim uticajima svetlosnog zagađenja na životinje. Degradacija prirodnog ciklusa dana i noći, izazvana veštačkim osvetljenjem, čini značajan pritisak na biološke sisteme. Zbog osetljivosti na promene u životnoj sredini i uloge u ekosistemu vodozemci se smatraju najugroženijom grupom na globalnom nivou i predstavljaju prioritet u merama zaštite. Projekat “ENLIGHT” ima za cilj da utvrdi biološke efekte dugotrajnog izlaganja veštačkom osvetljenju tokom noći kod dve vrste velikih mrmoljaka, Triturus ivanbureschi i T. macedonicus. Eksperiment uključuje: izloženost ekološki realnim intenzitetima veštačkog osvetljenja tokom noći; larvalnu i juvenilnu fazu; procenu direktnih i odloženih efekta tokom ontogenije; i određivanje spektra veštačke svetlosti sa manje negativnih efekata (2700 K ili 6000K). Procena efekta vrši se na više nivoa, kao što su stopa rasta, razvića, preživljavanja i metabolizma, dnevno-noćna aktivnost, nivo kortikosterona, oksidativini status. Projekat se takođe fokusira na povećanje svesti o svetlosnom zagađenju i unapređivanju mera zaštite vodozemaca. Saznanja o štetnim efektima svetlosnog zagađenja doprineće izradi smernica i regulativa o kontroli svetlosnog zagađenja na nacionalnom nivou kao i planovima za očuvanje vodozemaca na međunardonom nivou.

Enlight 2024Rukovodilac projekta:
dr Marko Prokić, Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković"

Učesnici na projektu iz IBISS-a:
dr Tamara Petrović, Odeljenje za Fiziologiju
dr Maja Ajduković, Odeljenje za Evolucionu Biologiju