IRIS - Održavanje genetičke raznovrsnosti i dinamika populacije prirodnih populacija ugroženih bilјnih vrsta: Polimorfizam boje cveta Iris pumila L., 2024-2027

Projekat IRIS istražuje jedan od centralnih problema u evolucionoj i konzervacijskoj biologiji - održavanje genetičkog polimorfizma. Objedinjen skup najsavremenijih metoda primeniće se na polimorfizam boje cvetova Iris pumila L., u prirodnim populacijama specijalnog rezervata prirode Deliblatska peščara. Polimorfizam boje cvetova u populacijama I.pumila čini je odličnim objektom za evoluciona istraživanja. U ovom pristupu efikasno ćemo analizirati i nove i postojeće skupove podataka iz nekoliko sezona cvetanja korišćenjem digitalnih fotografija snimlјenih dronom, prevazilazeći na taj način prethodna ograničenja mnogo manjih uzoraka isklјučivo u piku cvetanja. Varijabilnost boje cvetova će se sada odrediti precizno reflektornom spektroskopijskom analizom direktno na terenu, uklanjajući prethodnu subjektivnost u vizuelnoj identifikaciji koja je dovela do nedoslednosti u definisanju polimorfizma boja. Analizom relevantnih pigmenata HPLC metodom dobiće se uvid u biohemijsku osnovu polimorfizma. Mikrosatelitske genetičke analize će u velikoj meri dopuniti dosadašnju upotrebu boje cvetova u identifikaciji različitih genotipova u populaciji, kao najisplativiji metod za ovu svrhu. Očekivani rezultati će uklјučivati preciznu višegodišnju identifikaciju i karakterizaciju genotipova I.pumila i procenu njihovih prostornih i vremenskih obrazaca u populaciji. Istraživanja će obezbediti sredstva za najsavremenije uvide u dinamiku populacija i održavanje polimorfizma. Rezultati projekta će uticati na druge evolucione studije, na održivu zaštitu biodiverziteta unutar vrsta i na praćenje promena životne sredine (uklјučujući klimatske), predstavlјajući udžbenički primer za preko potrebnu promociju evolucione biologije.

Iris Prizma LogoRukovodilac projekta:
dr Danijela Miljković, Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković"

Učesnici na projektu iz IBISS-a:
dr Aleksej Tarasjev, Odeljenje za evolucionu biologiju
dr Stevan Avramov, Odeljenje za evolucionu biologiju