BioengineeredTumor - Biomimično inženjerstvo tumora za ubrzani razvoj antitumorskih lekova, 2024-2026

Projekat BioengineeredTumor ili bioinženjerstvo tumora ima za cilj razvoj sistema za gajenje ćelija raka u laboratoriji koji će obezbediti uslove ćelijama tako da one ispolje sve karakteristike malignih tumora kao u organizmu. Na taj način želimo da dobijemo standardizovane procedure za pouzdanije i brže testiranje antitumorskih lekova, kao i da otvorimo put ka razvoju personalizovanih medicinskih terapija gde bismo lekove testirali na ćelijama pacijenta, a onda u lečenju primenili najefikasniji lek. Glavni cilj našeg projekta je razvoj standardizovane platforme za gajenje ćelija raka u 3D okruženju koja se zasniva na primeni biomaterijala i protočnog bioreaktora. Koristićemo dva biomaterijala na bazi alginata za gajenje različitih ćelijskih linija karcinoma (epitelnog raka) i osteosarkoma (raka kostiju) i ispitivaćemo ključne parametre u kulturi (npr. gustina ćelija, struktura i sastav biomaterijala, protok medijuma, smicajni naponi) za ispoljavanje najvažnijih karakteristika malignih tumora (npr. izgled i oblik ćelija, metabolizam, formiranje ćelijskih agregata, genska ekspresija). U sledećoj fazi, naše sisteme ćemo ispitati u kratkim i dužim kulturama ćelija uz tretman standardnim antitumorskim lekovima pri čemu ćemo određivati rezistentnost gajenih ćelija i porediti sa kliničkim podacima o efikasnosti lekova. Na taj način, krajnji cilj je kreiranje platforme koja će biti relevantna, ali dovoljno jednostavna i prilagodljiva da mogu da je primenjuju i naučnici bez tehničke ekspertize za primenu u: (i) ispitivanjima malignih tumora, (ii) testiranju antitumorskih lekova, i (iii) razvoju personalizovanih medicinskih terapija.

BioengineeredTumorPeriod projekta: 2024-2026.

Rukovodilac projekta: Prof. dr Bojana Obradović, Tehnološko-metalurški fakultet Univerziteta u Beogradu

Učesnici na projektu iz IBISS-a:
Dr Miodrag Dragoj, Odeljenje za neurobiologiju
Dr Jelena Dinić, Odeljenje za neurobiologiju
Dr Sofija Jovanović Stojanov, Odeljenje za neurobiologiju

Spoljni saradnici:
Dr Jovana Zvicer, Tehnološko-metalurški fakultet Univerziteta u Beogradu
Dr Andrea Osmokrović, Tehnološko-metalurški fakultet Univerziteta u Beogradu
Ivana Banićević, Tehnološko-metalurški fakultet Univerziteta u Beogradu
Marija Pavlović, Tehnološko-metalurški fakultet Univerziteta u Beogradu
Dr Jasmina Stojkovska, Inovacioni centar Tehnološko-metalurškog fakulteta