ADVANCED - Inflamacijom vođena repopulacija tumora: seme progresije i platforma za terapiju, 2024-2027

Izostanak terapeutskog odgovora u tumorima visokog gradusa je načešće pripisivan rezistentnosti ćelija na smrt. Međutim, brojni podaci ukazuju na paradoksalnu pozitivnu korelaciju prisustva umirućih ćelija u tumorskom tkivu i ubrzanog rasta tumora. Кada tumorska ćelija uđe u programiranu ćelijsku smrt, ona aktivno reguliše „regeneraciju“ tkiva kroz signalni put nazvan „Feniks koji se ponovo rađa“. Glavnu ulogu u aktivaciji ovog puta ima prostaglandin E2 (PGE2), te je njegova inhibicija ključna u sprečavanju repopulacije tumora. Projekat ADVANCED ima za cilj da unapredi bazično znanje o repopulaciji tumora indukovanoj umirućim ćelijama u kolorektalnom tumoru visokog gradusa, kao prototipu tumora posredovanog inflamacijom, i da ispita terapeutski potencijal novih anti-inflamatornih lekova iz porodice inhibitora ciklooksigenaze-2 i lipooksigenaza, kao i hibridnih molekula hemoterapeutika i anti-inflamatornih lekova. Razvićemo novi model repopulacije tumora kroz uspostavljanje kulture mišijih organoida (eng. MDO). Transkripciona analiza će otkriti molekulski profil tumorske repopulacije, dok će se efikasnost eksperimentalnih lekova testirati na uspostavljenom modelu MDO, singenom in vivo modelu kancera kolona, kao i na organoidima pacijenata sa kolorektalnim karcinomom (eng. PDO). Rezultati ovog projekta će pomoći razvoju strategija u terapiji kancera kolorektalnog karcinoma kroz sprečavanje repopulacije tumora uzrokovane inflamacijom.

Period projekta: 2024-2027.

Website projekta: https://www.projectadvanced.rs

Rukovodilac projekta: dr Danijela Maksimović-Ivanić, Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković" – Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu

ADVANCED ProjectUčesnici na projektu iz IBISS-a:
Dr Sanja Mijatović, Odeljenje za imunologiju
Dr Marija Mojić, Odeljenje za imunologiju
Dr Jasmina Živanović, Odeljenje za citologiju
Dr Nataša Radulović, Odeljenje za imunologiju
Dr Tamara Krajnović, Odeljenje za imunologiju
Sanja Jelača, Odeljenje za imunologiju
Ekatarina Mihajlović, Odeljenje za imunologiju
Teodora Komazec, Odeljenje za imunologiju