ReFocuS FLOW, 2023-2025

Finansijer: European Union

Rukovodioci projekta: dr Jasmina Nestorović Živković, Odeljenje za fiziologiju biljaka, Institut za biološka istraživanja "Siniša Stanković" - Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu

Period projekta: 2023-2025.

Saradnici sa IBISS-a:

Dr Milica Milutinović, Odeljenje za fiziologiju biljaka
Dr Marija Rajičić, Odeljenje za genetička istraživanja
Katarina Hočevar, Odeljenje za evolucionu biologiju
Dr Maja Raković, Odeljenje za hidroekologiju i zaštitu voda
Dr Jelena Đuknić, Odeljenje za hidroekologiju i zaštitu voda
Dr Jovana Rajić, Odeljenje za molekularnu biologiju
Dr Bojana Mićić, Odeljenje za biohemiju
Dr Branislav Šiler, Odeljenje za fiziologiju biljaka

Spoljni saradnici:
Centar za promociju nauke
Prirodno-matematički fakultet, Univerziteta u Nišu
Univerzitet u Kragujevcu

Sažetak

Projekat ReFocuS FLOW ima za cilj da proširi svest građana o tome zašto su istraživanja i inovacije važni za zajednicu dovodeći istraživače u fokus šire javnosti. Prateći trendove i smernice EU i Uneska, sve aktivnosti projekta će pratiti Zeleni dogovor i misije EU kao najhitnije izazove sa kojima se moderna civilizacija suočava, prateći jasne i vremenski ograničene odrednice kako bi ponudile rešenja za ove važna pitanja. Posebna pažnja biće posvećena podizanju svesti građana da moraju da preuzmu inicijativu za postizanje postavljenih ciljeva. Tema za 2024. godinu „Tok znanja“ biće fokusirana na definisanje problema sa kojima se suočava naša planeta i društvo, na upoznavanje građana sa misijama EU, na podizanje njihove svesti da samo zajedno istraživači, građani, industrija, lokalne i regionalne vlasti, uz pomoć tokova znanja, treba da rade na uspešnom ispunjavanju misija EU. Tema za 2025. godinu sa temom „Tok ljudi“ ponudiće građanima konkretna rešenja za postizanje izazovnih, ali ostvarivih ciljeva prikazivanjem uspešnih rezultata i tekućeg napretka postojećih misija EU. Planirano je da se aktivnosti sprovode od glavnog grada i većih gradova do manjih mesta i ruralnih područja Srbije. Kroz popularne formate na javnim mestima pokazaćemo građanima da su naučna istraživanja i inovacije dizajnirani za sve i da zajedno možemo da stvorimo Evropu sa klimatski neutralnim gradovima, da zadržimo čistu vodu, zdravo zemljište i hranu za sadašnje i buduće generacije.

Bulevar despota Stefana 142
11108 Beograd