utorak, 16 januar 2024 12:28

Iridoidi vrsta roda Nepeta L. (fam. Lamiaceae): od procene diverziteta do metaboličkog inženjeringa

Predavač: dr Danijela Mišić, Institut za biološka istraživanja "Siniša Stanković"- Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu

Vreme: sreda, 31. januar 2024. u 13.00

Mesto: Biblioteka IBISS

Projekat NEPETOME je inspirisan raznovrsnošću iridoidnih jedinjenja kod vrsta roda Nepeta, kao i njihovim izuzetnim i nedovoljno iskorišćenim biopesticidnim potencijalom. Proučavanje diverziteta iridoida u okviru roda Nepeta, vođeno “omics” tehnologijama, je omogućilo opisivanje molekularnih osnova ovog diverziteta, ubrzalo funkcionalnu karakterizaciju biosintetskih gena i ukazalo na regulatorne mehanizame koji su bitne odrednice produktivnosti biljaka. Projekat je generisao podatke od fundamentalnog značaja za razjašnjavanje hemijske evolucije u okviru roda Nepeta, a koji su indirektno pružili objašnjenja o tome zašto neke vrste ovog roda proizvode iridoide a neke ne. Prikupljena znanja su iskorišćena u cilju povećanja proizvodnje iridoida od interesa sprovođenjem metaboličkog inženjeringa in planta.

Bulevar despota Stefana 142
11108 Beograd