#173054 Uloga reaktivnih vrsta kiseonika i azota u reprodukciji: moguća primena u lečenju humanog steriliteta

Sazrevanje spermatozoida do stepena potentnih, fertilno sposobnih ćelija, sama fertilizacija i razvoj embriona in vivo i tokom in vitro fertilizacije (IVF) su redoks senzitivni procesi. Reaktivne vrste kiseonika i azota (engl. reactive oxygen i nitrogen species, ROS i RNS), superoksid anjon radikal (O2•─) i azot oksid (•NO), imaju važnu regulatornu ulogu na nivou svih stupnjeva fertilizacije, inicijatori su kapacitacije i efektori fertilizacije.

Sistemi koji produkuju O 2•─ i •NO specifični su u reproduktivnim ćelijama, njihova regulacija takođe. Bez O2•─ i •NO nema novog života, ali se o mehanizmima redoks regulacije tokom fertilizacije nedovoljno zna.

Predmet izučavanja ovog projekta su redoks zavisni regulatorni mehanizmi tokom humane IVF. To uključuje produkujuće sisteme za O 2•─ i •NO, mesto i količinu njihove produkcije, O2•─ i •NO zavisne signalne puteve tokom sazrevanja spermatozoida i razvoja ranog embriona. Ovi aspekti će se izučavati u spermatozoidima sa različitim patologijama (oligospermija, teratospermija..), uz testiranje mogućeg poboljšanja njihovog kapacitivnog i fertilizacionog potencijala specifičnim prirodnim i sintetskim modulatorima O2•─ i •NO produkcije. Kod fragmentisanih preimplantacionih embriona fokus će biti usmeren na stepen fragmentacije i specifičnosti blastomera i fragmenata.

Istraživanja na projektu treba da doprinesu poznavanju mehanizama redoks procesa u reproduktivnoj biologiji i unapređenju IVF testiranjem farmakoloških redoks modulatora.

COST akcije:

1. BM1005: Gasotransmitters: from basic science to therapeutic applications (ENOG: European Network on Gasotransmitters).

2. BM1203: EU-ROS.

3. CM1201: Biomimetic radical chemistry.

4. B35: Lipid Peroxidation Associated Disorders: LPO.

5. BM0602: Adipose tissue: A key target for prevention of the metabolic syndrome.

6. FA0602: Bioactive Food Components, Mitochondrial Function and Health.

Bilateralni projekti:

1. Imaging cytometry in the evaluation of redox homeostasis in human pathologies. Programme of scientific and technological cooperation between the republic of Serbia and the Kingdom of Spain.

2. The cross-reactivity of manganese and iron superoxide dismutase mimics with reactive oxygen and nitrogen species as a basis for development of pharmacological tools to treat diabetes and study sperm capacitation in male infertility. Serbien-German programme, DAAD.

Saradnici na projektu:

dr Vesna Otašević, rukovodilac projekta

dr Bato Korać

dr Milica Vučetić

Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu:

Bulevar despota Stefana 142
11108 Beograd