Сања Јелача

Сања Јелача дипломирала је основне студије на Биолошком факултету Универзитета у Београду 2016. године и стекла звање дипломирани биолог. Мастер студије на Биолошком факултету Универзитета у Београду, уписала је 2016. године на модулу Хумана молекуларна биологија. Мастер рад под називом „Сигнални пут глукокортикоида у јетри пацова третираног 5α дихидротестостероном као анималном моделу синдрома полицистичних јајника“ одбранила је 2017. године. Експериментални део мастер рада рађен је у одељењу за биохемију Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић“. Докторске студије је уписала на Биолошком факултету Универзитета у Београду 2018. године, на модулу Молекуларна онкологија. У Октобру 2018. године изабрана је у звање истраживач приправник, а од јануара 2019. године запослена је у Одељењу за имунологију на Институту за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ – Институту од националног значаја за Републику Србију. У септембру 2021. године изабрана је у звање истраживач сарадник. Као учесник 2 билатерална DAAD пројекта (2018/2019, 2020/2021), боравила је два месеца на Лајбниц Институту за биљну биохемију (IPB) Мартин-Лутер-Универзитета у Халеу, Немачка и један месец на Саксонском инкубатору за клиничку транслацију (SIKT) Универзитета у Лајпцигу, Лајпциг, Немачка. Поред тога, била је учесник Националног пројекта (2019), билатералног пројекта са Кином (2018-2021), као и два пројекта са индустријом (2020-2022). Учесник је на пројекту Фонда за науку Републике Србије из програма Призма (ADVANCED). Активан је члан Српског биохемијског друштва, Федерације европских биохемијских друштава, Српског друштва за молекуларну биологију, Друштва имунолога Србије, Европске федерације имунолошких друштава, Спрског друштва истраживача рака, Европског удружења истраживача рака, Српског друштва за имунологију, молекулску онкологију и регенеративну медицину, Клуба младих имунолога Србије, Млади Европске федерације имунолошких друштава. Њени истраживачки интереси су, биологија канцера, имунологија тумора и експериментални терапеутици.