Gledajmo u pasulj, 2023-2024

Konkurs: Centar za promocija nauke

Period: 2023-2024.

Rukovodilac projekta: dr Mirko Đorđević, Odeljenje za evolucionu biologiju IBISS

Učesnici:

dr Mirko Đorđević, Odeljenje za evolucionu biologiju

dr Uroš Savković, Odeljenje za evolucionu biologiju

dr Sanja Budečević, Odeljenje za evolucionu biologiju

Sažetak

Građanska nauka, uključivanje javnosti u naučno istraživanje, ima značajnu ulogu u povećanju naučne pismenosti i podsticanju demokratizacije nauke. Međutim, projekti građanske nauke u Srbiji, posebno onih koji se bave biljkama, su retki. Osnovni cilj projekta građanske nauke „Gledajmo u pasulj“ je sakupljanje semena pasulja (Phaseolus vulgaris) sa lokalnih gazdinstava, njihova morfološka karakterizacija od strane nastavnika i učenika iz pet srednjih škola i genotipizacija na Institutu za ratarstvo i povrtarstvo iz Novog Sada. Učestvovanjem u navedenom projektu učenici srednjih škola, lokalni proizvođači pasulja i šira javnost će se upoznati sa značajem očuvanja agrobiodiverziteta za prehrambenu sigurnost i održivu poljoprivredu. Dodatno, učesnici će saznati o prednostima gajenja pasulja za zaštitu životne sredine, smanjenje klimatskih promena i ishranu ljudi.

Bulevar despota Stefana 142
11108 Beograd