Милица Првуловић

Милица Првуловић је истраживач сарадник на Одељењу за неуробиологију Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ (ИБИСС), Института од националног значаја за Републику Србију Универзитета у Београду, и докторанд на Биолошком факултету Универзитета у Београду, Србија (студијски програм: Биологија, модул: Анимална и хумана физиологија). Завршила је основне академске студије 2017. године (студијски програм: Биологија, модул: Молекуларна биологија и физиологија) са просечном оценом 8,10 и мастер академске студије 2018. године (студијски програм: Молекуларна биологија и физиологија, модул: Експериментална биомедицина) са просечном оценом 9,83 (Наслов мастер рада: „Утицај различитих режима дијеталне рестрикције на метаболизам холестерола у церебелуму пацова током старења“), на Биолошком факултету Универзитета у Београду. Милица се придружила Лабораторији за молекуларну неуробиологију и понашање 2017. године као мастер студент и наставила као докторанд од 2018. године. Област Миличиног истраживања обухвата старење мозга, калоријску рестрикцију, исхрану и понашање животиња, док се њена текућа докторска дисертација фокусира на значај почетка и трајања режима калоријске рестрикције и полну специфичност. Посебан фокус је на статусу крхкости животиња, понашању (укључујући моторичке способности, анксиозност, учење и памћење) и променама у експресији кључних протеина мТОР сигналног пута. Поред теме доктората, Милица је укључена у неколико пројеката везаних за старосно-зависне неуродегенеративне болести, различите нутритивне приступе (ферментисана храна, хроно исхрана), неуроинфламацију, синаптичку пластичност и метаболизам холестерола у мозгу. Миличине техничке вештине укључују понашање животиња, Western Blot, имунохистохемију, анализу података и статистичку анализу. Милица је члан Омладинског одбора Медитеранског друштва за неуронауке (YMNSC), активни члан COST акције CA20128,- Промоција иновација ферментисане хране (PIMENTO), Федерације Европских друштава за неуронауке (FENS), ALBA мреже, Српског друштва за неуронауке (ДНС) и Српског друштва за молекуларну биологију (МолБиоС). Била је добитница стипендија за учешћа на научним скуповима од COST-а (2021. и 2023.), FENS-а (2022. и 2023.) и ИБИСС-а (2022.).