TargetedResponse - Funkcionalna dijagnostika nesitnoćelijskog karcinoma pluća - novi koncept za unapređenje personalizovane terapije u Srbiji

Saradnicima Odeljenja za neurobiologiju je u okviru programa IDEJE, Fonda za nauku Republike Srbije, odobreno finansiranje za projekat u oblasti (bio)medicinskih nauka pod nazivom "Funkcionalna dijagnostika nesitnoćelijskog karcinoma pluća - novi koncept za unapređenje personalizovane terapije u Srbiji" TargetedResponse. Projekat će trajati tri godine.

Apstrakt

Projekat TargetedResponse će primeniti novi personalizovani pristup zasnovan na funkcionalnoj dijagnostici kako bi se odredila optimalna strategija lečenja pacijenata sa nesitnoćelijskim karcinomom u Srbiji. Ovaj pristup kombinuje odgovor na terapiju ćelija raka dobijenih od pacijenata sa njihovim genetskim profilom. Razlog za korišćenje ovog koncepta je mali udeo pacijenata koji odgovaraju na ciljanu terapiju, a klasifikovanih samo prema molekularnim promenama. Srbija je druga po zastupljenosti nesitnoćelijskog karcinoma u Centralnoj i Jugoistočnoj Evropi sa 76,4 nova slučaja na 100.000 stanovnika dijagnostikovanih svake godine. Sveobuhvatne analize podataka za molekularne markere nesitnoćelijskog karcinoma pluća u populaciji Srbije nikada nisu rađene, a mnogi odobreni ciljani terapeutici nisu dostupni u Srbiji. Da bi postigao svoje ciljeve, TargetedResponse će koristiti sledeće metode: uzorkovanje i prikupljanje podataka pacijenata sa nesitnoćelijskim karcinomom pluća; histopatološki pregled; izolacija DNK i sekvenciranje celog egzoma; uspostavljanje primarnih kultura ćelija dobijenih od pacijenata; razvoj imunoseja za razlikovanje ćelija raka od normalnih stromalnih ćelija i za procenu ekspresije markera rezistencije na više različitih lekova; ex vivo ispitivanje inhibitora tirozin kinaza; poređenje ex vivo rezultata sa molekularnim promenama; tumačenje rezultata i njihovo prevođenje od laboratorije do pacijenata. TargetedResponse očekuje da identifikuje najpouzdanije molekularne markere i ciljane terapeutike za pacijente sa nesitnoćelijskim karcinomom u Srbiji. Osim toga, TargetedResponse će odrediti da li se rezistentni fenotip može indukovati cijanom terapijom i na taj način dati vredne preporuke za onkologe. Rezultati TargetedResponse treba da služe kao oruđe za personalizovanu terapiju pacijenata sa nesitnoćelijskim karcinomom pluća i da utiču na poboljšanje zdravstvene zaštite u Srbiji. Aplikativni potencijal rezultata TargetedResponse će imati i opštiji uticaj na naučnu zajednicu.

Internet strana

Rukovodilac projekta:

dr Milica Pešić

Saradnici na projektu:

dr Miodrag Dragoj
dr Jelena Dinić
dr Ana Podolski-Renić
dr Sofija Jovanović Stojanov
dr Mirna Jovanović
Ana Stepanović
Ema Lupšić

Saradnici sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu: