Предмет нашег истраживања је испитивање покажатеља неуролошког развоја на анималним моделима глодара и на човеку код пренаталне излозености антиепилептичној терапији. Планирано је излагање плода глодара моно и полиантиепилептичној терапији. Употребљени би били лекови као што су валпроична киселина, фенобарбитон, клоназепам, ламотригин, карбамазепин, леветирацетам, топирамат, фенитоин и окскарбамазепин. Ултразвучно би се пренатално процењивао моторни развој плода заморчица док би се постнатално испитао постурални и неуробихејвиорални развој "Auto-track" системом и "Rota Rod".
Испитивале би се евентуалне патохистолошке и имунохистохемијске промене нервног система. Упоређивале би се карактеристике неуролошког и неуробихејвиоралног, као и хистолошког развоја између глодара који се рађају у потпуности зависни од мајке (миш, пацов) и заморчића који се рађа у потпуности моторно зрео. Наша интердисциплинарна истраживања су значајна у преносу нових основних знања у области неуробиологије, која би нам омогућила увид на који начин антиепилептична терапија делује у односу на зрелост нервног система и утицај различитих комбинација антиепилептичне политерапије и проналажење најбезбедније. На овај начин би се проширила базична сазнања, што би омогућило превенцију штетног деловања антиепилептичне терапије на плод човека.
др Слободан Секулић, Медицински факултет, Универзитет у Новом Саду, руководилац пројекта
Медицински факултет, Универзитет у Новом Саду:
ИБИСС користи аналитичке "колачиће" (енг. "cookies") за анализу коришћења сајта у циљу унапређења корисничког искуства, кликом на "Прихватам" дајете сагласност за коришћење колачића.