др Ана Ђорђевић

Од 2019. године сам научни саветник и руководилац Одељења за биохемију Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ у коме сам запослена од 2011. године. У периоду од 2006. до 2010. године била сам запослена у Институту за нуклеарне науке „Винча“ где сам урадила експериментални део своје докторске дисертације. Докторирала сам 2010. године на Биолошком факултету Универзитета у Београду, где сам 2005. године завршила основне студије на смеру молекуларна биологија и физиологија. Учествовала сам у више домаћих и међународних пројеката, од којих је најновији Twinning пројекат „Strengthening Translational Research for Improved Metabolic Health” (STRIMHealth) (#101159400, 2024-2027). Била сам руководилац националног пројекта „Улога стероидних хормона у неуроендокриној адаптацији на стрес и патофизиологија метаболичког синдрома – молекуларни механизми и клиничке импликације“ (ИИИ41009). На почетку своје истраживачке каријере бавила сам се биологијом стреса, а у последњих 10 година моја истраживања су и даље у области молекуларне ендокринологије, али су фокусирана на метаболичке поремећаје изазване исхраном као што су дијабетес типа 2 и гојазност. Посебно ме занима улога цревне микробиоте у развоју и лечењу гојазности, а своја најновија истраживања сам усмерила ка манипулацији микробиоте пробиотицима нове генерације и биоактивним екстрактима изолованим из биљака, са идејом да се у блиској будућности понуде применљива решења за лечење гојазности и придружених метаболичких поремећаја. Добитница сам стипендије „Покрени се за науку“ 2016. године. Од 2011. године сам ангажована као предавач на основним и докторским студијама на Биолошком факултету Универзитета у Београду. Аутор сам универзитетског уџбеника и два уџбеника биологије за основну школу. Од 2023. године сам потпредседница Српског друштва за молекуларну биологију, а од 2015. до 2023. године била сам председница Управног одбора Друштва. Током пандемије COVID-19 била сам вођа тима у Националној лабораторији за молекуларну детекцију инфективних агенса „Ватрено око“ у Београду. У слободно време илуструјем научне књиге.