др Ана Теофиловић

Др Ана Теофиловић је завршила основне академске студије 2010. године на Биолошком факултету Универзитета у Београду, смер Молекуларна биологија и физиологија. Дипломски рад је урадила у Лабораторији за медицинску генетику Института за здравствену заштиту мајке и детета „Др Вукан Чупић“. Докторску дисертацију је одбранила 2014. године на Биолошком факултету Универзитета у Београду. Експериментални део докторске тезе је урадила на Одељењу за биохемију Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ – Института од националног значаја за Републику Србију на коме је запослена од 2011. године. Њен досадашњи научни рад се односи на испитивање енергетског метаболизма и инфламације у метаболички активним ткивима пацова храњених фруктозом и излаганих стресу, са посебним освртом на улогу глукокортикоидних хормона у регулацији наведених процеса. Тренутно се бави испитивањем утицаја дијететских суплемената и цревне микробиоте на сигналне путеве и метаболичке процесе у анималним моделима гојазности и метаболичког синдрома. До сада је објавила преко 20 радова у врхунским међународним часописима и имала је преко 30 саопштења на научним скуповима. Учествовала је на једном националном пројкту (ев. бр. ИИИ41009) и на два међународна пројеката (SCOPES JRP: IZ73ZO_152331; HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-02-01: 101159400). Била је ментор у изради две мастер тезе које су одбрањене на Биолошком факултету Универзитета у Београду и тренутно руководи израдом једне докторске тезе. Добитница је стипендије Европског ендокринолошког друштва за похађање Летње школе ендокринологије у Брегензу. Учествовала је у организацији научних скупова, образовних програма и сајмова науке. Чланица је Српског друштва за молекуларну биологију и Биохемијског друштва Србије.