др Јелена Бркљачић

SCOPUS ID: 54420835400

Образовање:

2011: Доктор биолошких наука. Биолошки факултет, смер Биохемија, Универзитет у Београду, Београд, Србија
2004: Магистар биолошких наука. Биолошки факултет, студијски програм Молекуларна биологија и биохемија, Универзитет у Београду, Београд, Србија
2000: Дипломирани биохемичар, Хемијски факултет, смер Биохемија, Универзитет у Београду, Београд, Србија

Радно искуство:

2001 – Истраживач (Научни саветник од 2021.), Одељење за биохемију, Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ Институт од националног значаја за Републику Србију (IBISS), Београд, Србија
2014-2015: Пост-докторско усавршавање на Програму за молекуларну ендокринологију, Институт за биологију, медицинску хемију и биотехнологију, National Hellenic Research Foundation, Атина, Грчка

Поље истраживања:

Ефекти савременог начина живота који карактерише стална изложеност стресорима и нездраве навике у исхрани, на метаболизам липида и глукозе, инфламаторни и редокс статус.
Благотворни ефекти воћа и природних производа на побољшање метаболичних поремећаја изазваних неправилном исхраном.
Сигнални пут глукокортикоида у различитим патофизиолошким стањима (метаболички синдром, пострауматски стресни поремећај ПТСП, синдром полицистичних јајника).

Учешће на пројектима:

а) Међународни
• 2024- Strengthening Translational Research for Improved Metabolic Health (Twinning - European Commission)
• 2013-2017: Interactions between stress and dietary fructose in the development of the metabolic syndrome: role of glucocorticoids (SCOPES, Swiss National Science Foundation)
• 2004-2008: Psychobiology of Posttraumatic Stress Disorder (FP6, European Comission)

б) Национални
• Тренутно ангажована у програму рада IBISS који финансира Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
• 2011-2019: Улога стероидних хормона у неуроендокриној адаптацији на стрес и патофизиологији метаболичког синдрома – молекуларни механизми и клиничке импликације.
• 2006-2010: Експресија и функција глукокортикоидног рецептора и протеина топлотног стреса у патофизиолошким стањима и стресу.
• 2002-2005: Модулација функције глукокортикоидног рецептора у току ћелијског одговора на стрес.

Чланство у научним удружењима:

• Српско биохемијско друштво
• Српско друштво за молекуларну биологију
• Српско биолошко друштво