др Мирко Томић

Рођен у Крушевцу, Србија, 27.03.1961.г. Основну школу и гимназију је похађао у Београду.

Академско образовање

• Основне студије: Молекуларна биологија и физиологија на ПМФ-у, Универзитета у Београду, 1983.
• Магистарски рад: из Неуронаука, на Центру за мултидисциплинарне студије БУ, 1987.
• Докторска дисертација: из области биохемије, Хемијски факултет ПМФ-а, БУ, 1992.

Научно звање

• Научни саветник, од 2013.

Радно искуство

• Од 1987. до данас запослен на Институту за биолошка истраживања "Синиша Станковић", на Одељењу за Молекуларну биологију и биохемију, Одељењу за биохемију.

Професионална интересовања

• Неурохемијске основе ефеката стреса на допамински систем за неуротрансмисију у мозгу пацова.
• Фармаколошка испитавања новосинтетисаних и природних неуро/психоактивних супстанци на животињским модел системима психичких поремећаја, са посебним фокусом на интеракције тих супстрата са моноаминергичким системима за неуротрансмисију и последичним ефектима на моторику и опште понашање животиња.
• Неурохемијски и бихејвиорални ефекти суплементације полинезасићеним масним киселинама и фолатима на експерименталнe животињe.
• Специфичности нутритивних утицаја на менталне активности и понашање.

Наставна активност

• Предавач на предмету Основе молекуларне биологије на смеру Биологије ПМФа, Универзитета у Новом Саду, 1993-1996.
• Предавач на изборним предметима Општа и примењена ензимологија/Ензимологија ИИ на смеровима Молекуларне биологије/Биохемије, ПМФ-а БУ, 1999-2008.

Студијски боравци

• Предокторско научно усавршавање током 12 месеци у лабораторији др Филипа Симана, на Одељењу за фармакологију, Медицинског факултета, Универзитета у Торонту, Канада; 1990-1991.