др Наташа Величковић

Др Наташа Величковић је рођена 04. 11. 1971. у Београду. Основне студије је завршила на Биолошком факултету, Универзитета у Београду, 1996. године. Магистарске и докторске студије је завршила на Биолошком факултету, Универзитета у Београду, 2001. и 2009. године. Од 1996. до 2010. године је запослена у Институту за нуклеарне науке “Винча”, где је и одбранила докторску тезу. Од 2010. године је запослена на Институту за биолошка истраживања “Синиша Станковић” на Одељењу за биохемију. Основна проблематика истраживања др Величковић је испитивање патофизиолошких промена енергетског метаболизма у анималним моделима метаболичког синдрома и у пацијентима са масном болести јетре повезане са метаболичком дисфункцијом (МАСЛД), са фокусом на поремећаје липидног и глукозног метаболизма у масном ткиву и јетри. Главне истраживачке теме су карактеризација анималних модела метаболичког синдрома, испитивање молекуларних механизама поремећаја липидног метаболизма, инфламације и инсулинске осетљивости у масном ткиву и јетри, испитивање профила липида и метаболита у узорцима пацијената са МАСЛД, проучавање улоге микробиоте у метаболичким поремећајима везаних за прекомерну калоријску исхрану и МАСЛД. Посебан фокус истраживања је на испитивању улоге глукокортикоидних хормона на метаболичке поремећаје у гојазности и болести масне јетре. У циљу усавршавања, др Величковић је боравила две недеље на Одељењу за физиологију Универзитета у Лозани, Лозана, Швајцарска (2017. година). Др Величковић је добитник стипендије Министарства за науку и заштиту природне средине Републике Србија за успешан магистарски рад (1996-1997 године), добитник награде Министарства за науку и заштиту природне средине Републике Србија за изванредан допринос науци (2003. године), добитник стипендија Интернационалне организације за истраживање мозга (ИБРО) (2003), KАСКАДЕ мреже изузетности (2005) и ФЕБС друштва (2009) за учешће у различитим радионицама и конгресима. Учесник је на заједничком истраживачком пројекту Србије и Швајцарске (број пројекта IZ73Z0_152331). Др Величковић је координатор HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-02 Twinning позива под називом “Strengthening Translational Research for Improved Metabolic Health” (STRIMHealth) (број пројекта 101159400) (2024-2027 година).