др Светлана Трифуновић

Светлана Трифуновић је запослена у одељењу за цитологију, Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић“(ИБИСС), Института од Националног значаја, Републике Србије, Универзитета у Београду од марта 2003. Др Светлана Трифуновић је стекла звање Научни саветник марта 2022. Пре тога је од 2017. до 2022. године била у звању Виши научни сарадник; од 2013. до 2017. године, Научни сарадник; од 2009 до 2013. године, Истраживач сарадник. Докторску дисертацију под насловом „Одговор хипоталамус-хипофизног система пацова на сојине изофлавоне: морфофункционална студија“ одбранила је јула 2012. године.

Tokoм своје научне каријере била је укључена у три пројекта која је финансирало Министарство науке Републике Србије. Светлана Трифуновић је тренутно ангажована у програму рада ИБИСС-а (број уговора 451-03-66/2024-143200007) који финансира Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.

Двадесет година се бави истраживањем неуроендокриног система. Њена истраживања су усмерена на испитивање утицаја различитих супстанци (природних или синтетичких, хормона или супстанци сличних хормонима) на ендокрине жлезде и мозак. Њено најновије истраживање фокусирано је на везу између физичког вежбања, старења и ендокриног здравља. Аутор је или коаутор више од 90 истраживачких радова.

Активна је и као учесник и/или координатор у разним пројектима који промовишу науку.