др Александар Урошевић

Докторат (Ph.D.), Биолошки факултет Универзитета у Београду, 2012, основне студије (M.Sc., B.Sc.), Биолошки факултет Универзитета у Београду, 2007. Од 2011. запослен је на Институту за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ – Институту од националног значаја за Републику Србију. Бави се студијама еволуционе морфологије, пре свега еволуције кранијалног и посткранијалног скелета водоземаца, гмизаваца и плеистоценских крупних хербивора. Други правац истраживања везан је за студије фаунистике, биодиверзитета и конзервационе биологије. До сада је учествовао на пројектима основних истраживања финансираним од стране Министарства науке, технолошког развоја и иновације Републике Србије. Поред тога, учествуовао је на више националних и међународних пројеката и сарађивао и са истраживачима ван матичног пројекта, укључујући и бројне међународне сарадње. Има ауторска поглавља у Црвеним књигама фауне Србије I и II (водоземци и гмизавци). Био је ангажован као експерт на пројектима Еколошке мреже Републике Србије. Учествовао је у извођењу наставе на Биолошком факултету Универзитета у Беогаду, за предмете Морфометрија и Специјални курс фаунистике. Био је коментор на две докторске дисертације. Увођењем нових методолошких приступа допринео је развоју како еволуционе морфологије тако и палеонтологије док је његов рад на фаунистици и биогеографији у великој мери унапредио познавање дистрибуције и диверзитета водоземаца и гмизаваца у Србији.