др Дарка Шешлија Јовановић

Нивои образовања:
• Докторат, Ph.D. (Биолошки факултет Универзитета у Београду, 2005)
• Мастер, M.Sc. (Биолошки факултет Универзитета у Београду, 1995)
• Основне студије, B.Sc. (Биолошки факултет Универзитета у Београду, 1993)

Била сам стипендиста Фонда за таленте Министарства за науку и технологију Републике Србије школске 1994/95. године.

Хонорарано сам радила на Катедри за физиологију Фармацеутског факултета Универзитета у Београду школске 1994/95. године као асистент на вежбама из предмета „Биологија са хуманом генетиком”.

Запослена сам у Институту за биолошка истраживања „Синиша Станковић” Универзитета у Београду 1996. године.

Од почетка научно-истраживачког рада (дипломског рада 1993. године) се бавим експерименталном еволуцијом на пасуљевом жишку (Acanthoscelides obtectus) и учествовала сам у успостављању селекционих линија на овој врсти инсекта.

Тренутно се бавим истраживањима биљних једињења која токсично и репелнтно утичу на регулацију бројности популација штетних инсеката (A. оbtectus).

Учествовала сам у реализацији 2 докторске тезе, а надгледала као ментор 1 мастер тезу и бројне дипломске радове одбрањене на Биолошком факултету Универзитета у Београду.
Чланица сам Српског биолошког друштва и Ентомолошког друштва Србије.

Учествовала сам у реализацији пројеката:
o „Популациони и биолошки аспекти природне селекције“, 1996 – 2000. године.
o „Адаптације у природним и лабораторијским популацијама“, 2001 – 2005. године.
o „Физиолошки и еволуциони аспекти стресног одговора у природним и лабораторијским популацијама“, 2006 – 2010 године.
o „Eволуција у лабораторији и адаптације у природи“, 2011 – 2020. године.
o Интерни SAIGE пројекат Доказ концепта „Тим-штит – Биоинсектицид/репелент на бази куглица ацетата целулозе и тимола за заштиту семена пасуља у складиштима“ 2023/24. године.
o Доказ концепта Фонда за науку Републике Србије „NatuRep - Материјали за контролисано ослобађање природних репелената произведених на еколошки прихватљив начин“ 2024/25. године.