др Мирко Ђорђевић

Основне студије молекуларне биологије и физиологије завршио сам 2010. године, а потом и докторске студије биологије, модул еволуциона биологија, 2017. године на Биолошком факултету, Универзитета у Београду. Моја истраживачка интересовања обухватају еволуцију старења и улогу интеракција митохондријског и једарног генома (мито-једарне интеракције) у еволуцији особина животне историје. У свом раду користим лабораторијске линије пасуљевог жишка Acanthoscelides obtectus које су селектоване за рану репродукцију/кратак живот и касну репродукцију/дуг живот више од 250 генерација. Тренутни фокус мојих истраживања представљају полно-специфични ефекти митохондријских мутација на репродукцију и друге особине животне историје, које настају услед еволуционог процеса који се назива материнска клетва. Митохондријске мутације које имају штетан ефекат на мужјаке, али не и на женке, могу бити искоришћене у развоју нове методе биоконтроле штетних инсеката која се назива техника тројанских женки.

Године 2013. добио сам ДААД стипендију за краћи истраживачки боравак у Институту за генетику, Универзитета у Келну, у Немачкој. Од стране Центра за развој лидерства, у оквиру програма „Покрени се за науку“, током 2018. и 2020. године добио сам финансирање за пројекте развоја нових метода биоконтроле штеточина. Тренутно сам члан пројекта „Experimental evolution approach in developing insect pest control methods ELEVATE“, број 7683961, 2022-2025 у оквиру програма Идеје, Фонда за науку Републике Србије. Активно учествујем у популаризацији науке као руководилац пројекта грађанске науке „Опасуљи се“ (https://www.opasuljise.rs/) који је подржан од стране Центра за промоцију науке. Члан сам Српског еволуционог друштва (СЕД), Европског друштва за еволуциону биологију (ESEB) и Европске асоцијације за грађанску науку (ECSA).