др Урош Савковић

Основне студије завршавам на Биолошком факултету, Универзитета у Београду 2010. године након којих уписујем докторске студије на модулу Еволуциона биологија, Биолошког факултета Универзитета у Београду, које завршавам 2016. године.

Од самог почетка рада на Институту за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ радим у оквиру Одељења за еволуциону биологију. Мој основни истраживачки приступ у досадашњем раду представља експериментална еволуција. Током свог рада, највише пажње сам посветио одговорима популација пасуљевог жишка (Acanthoscelides obtectus) на дугорочне, трансгенерацијске и кроткорочне промене узроковане променом биљке домаћина са оптималног домаћина (пасуља) на субоптималне домаћине (наут или мунго пасуљ).

Том приликом проучавам разлике на биохемијском, етолошком, морфолошком и нивоу особина животне историје. Посебно ми је занимљиво проучавање фенотипске пластичности и параметара популационог раста популација пасуљевог жишка у измењеним условима.

У оквиру програма Идеје, Фонда за науку Републике Србије, руководим пројектом: „Experimental evolution approach in developing insect pest control methods ELEVATE“, број 7683961, 2022-2025.

Реализовао сам студијски боравак у Центру за еволуциону биологију Универзитета Упсала, Шведска. Један сам од организатора „Тренинг школе експерименталне еволуције“ реализоване на ИБИСС-у. Био сам члан организационог одбора међународног научног скупа „EvoKE 2019“ као и члан организационог и научног одбора међународне радионице „Molecular and Phenotypic Evolution: theoretical and practical approaches“ финансираног од стране European Society for Evolutionary Biology ESEB у оквиру позива Global Training Initiative. Један сам од коаутора научно-популарних изложби „Од ћелије до домена – еволуција живота на Земљи“ (2018) и „ЗооМозгологија“ (2019) као и бројних поставки на Фестивалу науке.

Члан сам Европског друштва за еволуциону биологију (ESEB) и секретар Српског еволуционог друштва.