Катарина Хочевар

Моје име је Катарина Хочевар, радим као истраживач сарадник на Одељењу за еволуциону биологију, Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић“-Института од националног значаја за Републику Србију (ИБИСС). Основне академске студије завршила сам 2016. године, на Биолошком факултету, Универзитета у Београду. На истом факултету школске 2016/2017. године завршила сам мастер академске студије, у оквиру модула Молекуларна биологија и биотехнологија биљака, и школске 2017/2018. године уписујем докторске студије, студијски програм Биологија, модул Еволуциона биологија. Докторску дисертацију радим под менторством др Сање Маниташевић Јовановић вишег научног сарадника ИБИСС-а и др Тијане Цветић Антић, ванредног професора Биолошког факултета. На ИБИСС-у сам запослена од новембра 2017. године.

Моје основно научно-истраживачко интересовање је фокусирано на проучавање адаптивног одговора биљног организма на глобално загревање. Посебно сам заинтересована за анализу фенотипских одговора биохемијских и морфолошко-физиолошких особина биљака Iris pumila L. на блажи пораст амбијенталне температуре који симулира услове глобалног загревања. Паралелно, ширим истраживачка интересовања на примену метода геометријске морфометрије у анализи облика цветних органа I. pumila. Чланица сам Европског друштва за еволуциону биологију (EСEБ), Српског еволуционог друштва, Друштва за физиологију биљака Србије (ДФБС) и Српског друштва за молекуларну биологију (МолБиоС). Поред својих истраживачких активности, учествујем у популаризацији науке путем презентације савремених биолошких концепата широј јавности. У ту сврху, активно сам учествовала на манифестацијама као што су Дан биодиверзитета (2017.), Фестивал науке (2019.), Дан Фасцинације биљкама (2022.) и Ноћ истраживача (2022.). Такође, учесница сам пројекта ReFocuS FLOW, добијеног у оквиру позива HORIZON-MSCA-2023-CITIZENS-01, чији је руководилац др Јасмина Несторовић Живковић.