др Ивана Стојановић

Ивана Стојановић је завршила је основне студије Молекуларна биологија и физиологија на Биолошком факултету, Универзитета у Београду 2001. године. Докторске студије на истом факултету завршила је 2004. године. Од 2001. године запослена је на Институту за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ Институту од националног значаја са Републику Србију (ИБИСС) на Универзитету у Београду, Београд, Србија. Има звање научни саветник. Учествовала је у три национална пројекта финансираним од стране Министарства за просвету, науку и технолошки развој, два финансирана од стране Фонда за науку Републике Србије, једном Иновационом пројекту и четири међународна пројекта. Др Стојановић је водила три пројекта: „Улога фактора инхибиције миграције макрофага у апоптози бета ћелија и патогенези дијабетеса типа 2“ финансираном од стране ЕФСД/АстраЗенека Награде за младе истраживаче (2007-2009), „Производња Т регулаторних лимфоцита специфичних за инсулин за терапију дијабетеса типа 1“, финансираном од стране Јакока Породичне Фондације (САД) (2016-2017), Програм сарадње српске науке са дијаспором финансиран од стране Фонда за науку Републике Србије (2020-2022). Др Стојановић је руководила израдом 7 мастер рада и 3 докторске дисертације. Такође је укључена у наставну активност на програму докторских студија на Биолошком факултету Универзитета у Београду. Тренутно је др Стојановић руководилац Групе за изучавање дијабетеса у оквиру Одељења за имунологију, ИБИСС, која се бави испитивањем основних механизама развоја дијабетеса типа 1 и могућности модулације ове болести применом иновативних терапијских приступа. Њена истраживања укључују модулацију ИЛЦ3 и регулаторних Т лимфоцита преко рецептора АХР и ФФАР2, примену мезенхимских матичних ћелија и примену једињења пореклом из биљака у циљу терапије дијабетеса типе 1 користећи модел на мишу. Др Стојановић је коаутор 76 оригинална рада у категорисаним интернационалним часописима и 2 поглавља у књигама. Има h-индекс 24 и укупни број цитата (без аутоцитата) већи је од 1900.