др Тамара Крајновић

Тамара Крајновић је запослена у Одељењу за имунологију од 2014. године. Дипломирала је основне студије на Биолошком факултету Универзитета у Београду 2013. године и стекла звање Дипломирани молекуларни биолог и физиолог – еквивалент мастеру. Титулу доктора биолошких наука на Биолошком факултету Универзитета у Београду, на модулу Молекуларна онкологија, стекла је 2021. године. Исте године добила је награду Фондације „Горан Љубијанкић“ за најбољу докторску дисертацију из области молекуларне биологије. Као студент на размени у оквиру 3 билатерална DAAD пројекта са Немачком (2014-2018), боравила је 5 пута по месец дана на Лајбниц Институту за биљну биохемију Мартин-Лутер-Универзитета у Халеу. У оквиру Ерасмус+ интернационалног пројекта за високо образоване студенте и особље, 2018. године је боравила на Саксонском инкубатору за клиничку транслацију Универзитета у Лајпцигу. Била је учесник националног пројекта (2014-2019), билатералног пројекта са Републиком Кином (2018-2021) и три пројекта са индустријом (2019-2023). Вођа је радног пакета на пројекту ADVANCED спонзорисаног од стране програма Призма Фонда за науку Републике Србије (2024-2027). Активан је члан Српског друштва истраживача рака (SDIR), Европског удружење за истраживање рака (EARC), Српског друштва за молекуларну биологију (MolBioS), Друштва имунолога Србије (DIS), Европске федерације имунолошких друштава (EFIS), Клуба младих имунолога Србије (KMIS), Млади европске федерације имунолошких друштава (yEFIS), Српског друштва за имунологију, молекулску онкологију и регенеративну медицину (SDIOR), Биохемијског друштва Србије (BDS) и Српског друштва за митохондријалну и слободно-радикалску физиологију (SDMSRF). Њена истраживачка интересовања тичу се области експерименталне онкологије и туморске имунологије, испитивања ефикасности потенцијално нових терапеутика природног и синтетског порекла или њихових модификација у третману различитих анималних и хуманих туморских и/или трансформисаних ћелијских линија in vitro, или туморских анималних модела in vivo, проучавања различитих аспеката имуно- и хемиосензитизације малигне ћелије, изучавања молекуларних механизама укључених у регулацију канцера и сигналних путева који посредује у канцерогенези, евалуације антитуморског потенцијала новодизајнираних и модификованих форми конвенционалних хемиотерапеутика и примене нанотехнологије у дизајнирању нових терапијских приступа.