Финансијер: Пројекат „ЕУ за Зелену агенду у Србији“, уз техничку и финансијску подршку Европске уније и у партнерству са Министарством заштите животне средине, спроводи УНДП у сарадњи са Амбасадом Шведске и Европском инвестиционом банком (ЕИБ), уз додатна финансијска средства која су обезбедиле владе Шведске, Швајцарске и Србије
Руководиоци пројекта: др Урош Живковић, научни сарадник, Одељење за еволуциону биологију и др Маја Раковић, виши научни сарадник, Одељење за хидроекологију и заштиту вода, Институт за биолошка истраживања "Синиша Станковић" - Институт од националног значаја за Републику Србију, Универзитет у Београду
Период пројекта: 2024-2025
Сарадници са ИБИСС-а:
др Наташа Баришић Клисарић, Одељење за еволуциону биологију
др Наташа Поповић, Одељење за хидроекологију и заштиту вода
Спољни сарадници:
др Александар Ђукић, ванредни професор, Катедра за хидротехнику и водно еколошко инжењерство, Грађевински факултет, Универзитет у Београду
др Владана Н. Рајаковић-Огњановић, редовни професор, Катедра за хидротехнику и водно еколошко инжењерство, Грађевински факултет, Универзитет у Београду
дипл.оец. Радомир Савић, директор, Астра ИТБ ДОО
Винска индустрија Србије годишње одлаже близу сто милиона литара отпадних вода. Због удаљености винарија од комуналне канализационе мреже, евакуација отпадних вода се често врши у различите реципијенте који се годинама контаминирају.
Циљ пилот пројекта је тестирање иновативног и еколошки прихватљивог система вештачких мочвара за пречишћавање технолошких отпадних вода насталих у процесу производње вина породичне винарије Пусула.
Иницирањем поступка пречишћавања отпадних вода на месту њиховог настанка се до 60 пута смањују трошкови везани за третман и управљање отпадним водама у поређењу са конвенционалним технологијама.
Коришћењем децентрализованих, локалних система малих капацитета смањиће се емисија гасова стаклене баште; спречити контаминација површинских и подземних вода; зауставити деградација земљишта и обезбедити компаративна предност по свим параметрима по којима се оцењује ефикасност система за прераду отпадних вода: ниска цена израде, највиши степен пречишћавања и најнижи погонски трошкови.
Пилот пројекат ће се фокусирати на кључно питање директно повезано са утицајем производње вина на животну средину, а то је поновна употреба отпадних вода произведених у винарији и приближавање производње вина одрживијем моделу циркуларне економије.
Након тестирања, предложени пилот модел може бити репликабилан и применљив не само на преосталих 380 регистрованих винарија широм Србије, већ би се систем вештачких мочвара могао користити и за пречишц́авање комуналних отпадних вода у руралним подручјима.
ИБИСС користи аналитичке "колачиће" (енг. "cookies") за анализу коришћења сајта у циљу унапређења корисничког искуства, кликом на "Прихватам" дајете сагласност за коришћење колачића.