Финансијер:EU, Interreg
Руководиоци пројекта: Проф. Умберто Симеони, Универзитетски конзорцијум за социоекономска истраживања и животну средину, Рим, Италија
Период пројекта: 2024-2027.
Сарадници са ИБИСС-а:
Др Весна Ђикановић, Одељење за хидроекологију и заштиту вода
Др Маја Раковић, Одељење за хидроекологију и заштиту вода
Др Јелена Томовић, Одељење за хидроекологију и заштиту вода
Др Катарина Јовичић, Одељење за хидроекологију и заштиту вода
Др Стоимир Коларевић, Одељење за хидроекологију и заштиту вода
Др Маргарета Крачун-Коларевић, Одељење за хидроекологију и заштиту вода
Др Јелена Станковић, Одељење за хидроекологију и заштиту вода
Спољни сарадници:
Проф. Масимо Цолторти, Универзитет у Ферари, Ферара, Италија
Др Влатка Филиповић Маријић, Институт Руђер Бошковић, Загреб, Хрватска
Др Наташа Мори, Национални институт за биологију, Љубљана, Словенија
Доц. Проф. Дијана Ђуровић, Институт за јавно здравље Црне Горе, Подгорица, Црна Гора
Луде Таке, Национални центар еколошког покрета, Тирана, Албанија
Са задовољством најављујемо покретање пројекта АдриПласт, који је добио средства ѕа финансирање у оквиру Интеррег ВИ-Б ИПА Јадранско-јонског програма Европске уније. Циљ пројекта је да се позабави растућим проблемом загађења пластиком у воденим екосистемима, са посебним фокусом на Јадранско и Јонско море, и његовим штетним утицајима на биодиверзитет, екосистеме и здравље људи.
Пројекат АдриПласт ће олакшати сарадњу између шест партнерских земаља – Италије, Хрватске, Словеније, Србије, Црне Горе и Албаније – са циљем развоја одрживих решења за смањење пластичног отпада. Пројекат ће се концентрисати на идентификацију значајних изазова, укључујући неправилно одлагање отпада и употребу пластике за једнократну употребу. Поред тога, олакшаће заједничка истраживања, ефикасно управљање отпадом и ангажовање грађана.
Основни циљеви пројекта су следећи:
1. Олакшати прекограничну сарадњу у циљу размене најбољих пракси и јачања регионалних напора у борби против загађења пластиком.
2. Спровођење активности истраживања и праћења како би се боље и јасније разумеле последице пластичног загађења у воденој средини и развиле стратегије за ублажавање његовог утицаја.
ИБИСС користи аналитичке "колачиће" (енг. "cookies") за анализу коришћења сајта у циљу унапређења корисничког искуства, кликом на "Прихватам" дајете сагласност за коришћење колачића.