др Јасна Шапоњић

На Институту за биолошка истраживања сам запослена од 1995., најпре као истраживач сарадник, а 1996. као научни сарадник.

Након стицања назива доктора медицине (1986), магистра медициниских наука (1990) и доктора медицинских наука (1996) на Медицинском факултету Универзитета у Београду, као и посдокторског усавршавања прво на Одељењу за неурофизиологију Медицинког факултета у Патри, Грчка (2001-2002), као стипендиста EUCARE фондације (Брисел, Белгија) за истраживање епилепсија, а након тога и на Одељењу за фармакологију Медицинског факултета Универзитета Илиној у Чикагу, САД (2001-2002), била сам запослена као доцент на Одељењу за фармакологију и у Центру за истраживање нарколепсије Медицинског факултета Универзитета Илиној у Чикагу, САД (2003-2006).

Након усавршавања у иностранству од 2006. сам се вратла у Институт за биолошка истраживања "Синиша Станковић", и била запослена најпре као научни сарадник (2006-2007), па као виши научни сарадник (2007-2012), а данас и као научни саветник (2012-2024).
Моја научна експертиза је везана за неуронауке и неуробиологију спавања, посебно поремећаје спавања и моторне контроле у in vivo експерименталним моделима старења и неуродегенеративних болести. Посебан истраживачки интерес је везан за поремећаје спавања као продромалних знакова Паркинсонове болести као и за ризике генералне анестезије у постоперативном опоравку у неуродегенеративним болестима.

Рецензент сам по позиву у бројним међународним часописима. Ментор сам три докторске дисертације и члан комисија за процену и одбрану докторских дисертација у пет докторских дисертација од 2011-2017. Члан сам Европског друштва за истраживање спавања, Федерације европских друштава неуронаука, Српског друштва неуронаука и Српског биофизичког друштва.