др Марија Јањић

Области научних истраживања
Репродуктивна ендокринологија, неуроендокринологија, неуроинфламација

Образовање
2005: Дипломирани биолог, Департмент за биологију и екологију, Природно-математички факултет, Универзитет у Новом Саду, Република Србија.
2012: Доктор биохемијских наука, Департмент за хемију, биохемију и заштиту животне средине, Природно-математички факултет, Универзитет у Новом Саду, Република Србија.

Радно искуство
2008-2013: Истраживач-приправник, истраживач-сарадник, асистент, Лабораторија за репродуктивну ендокринологију и сигналинг, Департмент за биологију и екологију, Природно-математички факултет, Универзитет у Новом Саду, Република Србија.
2013-2017: Доцент, Лабораторија за репродуктивну ендокринологију и сигналинг, Департмент за биологију и екологију, Природно-математички факултет, Универзитет у Новом Саду, Република Србија.
2017- : Виши научни сарадник, Департмент за неуробиологију, Институт за биолошка истраживања “Синиша Станковић”, Институт од националног значаја за Републику Србију, Универзитет у Београду, Република Србија.

Постдокторско усавршавање
2014-2017: Visiting Fellow, Национални институт за здравље (NIH), Национални институт за здравље деце и људски развој (NICHD), Одсек за ћелијску сигнализацију, Бетезда, Мериленд, САД. Пројекат: : ZIA HD000195-22, “Signaling and secretion in neuroendocrine cells”, Intramural Research пројекти, финансиран од стране NIH, САД.
2020-2021: Postdoctoral Fellow, Научни институт у оквиру дечије болнице, Центер за генетска истраживања, Вашингтон, САД. Пројекат: 5R21TR003166-02, “Systemic biomarkers of brain injury from hyperammonemia”, финансиран од стране NIH, САД.

Награде и признања
2006 -2008: Стипендиста Министарства науке, Републике Србије
2009 IUBMB/FEBS: Young Scientist Forum participation grant, Шангај, Кина
2010 FEBS: Young Scientist Forum participation grant, Гетенбург, Шведска