др Марија Грозданић

Др Марија Грозданић, основне академске студије уписала је 2009. године на Универзитету у Београду, на Факултету за физичку хемију. Основне академске студије завршила је 2013. године. Мастер академске студије уписала је 2013. године на Универзитету у Београду, на Факултету за физичку хемију, смер Биофизичка хемија. Мастер студије завршава 2015. године и исте године уписује докторске академске студије на Међународној постдипломској школи Јожеф Стефан, програм Нанонауке и нанотехнологије (Nanoscience and nanotechnologies), у Љубљани, Словенија. Њено истраживање, под водством ментора проф. др Марка Фоновића, финансирала је агенција АРИС (Словеначка агенција за истраживања и иновације). Докторску дисертацију под називом „Cathepsin cleavage of epidermal growth factor receptor (EGFR) affects signaling pathways of cancer cells“, одбранила је 20.12.2023. године. Марија је у периоду од септембра 2015. до јуна 2023. била запослена на Институту Јожеф Стефан, на одељењу за Биохемију, молекуларну и структурну биологију прво као млади истраживач 2015-2019, а затим као асистент 2020-2023. Др Марија Грозданић oд фебруара 2024. године ради као истраживач сарадник на Институту за биолошка истраживања „Синиша Станковић“, одељењу за неуробиологију.

Научно-истраживачки рад реализован је кроз учешће на следећим пројектима:
2015 – 2019. Истраживачки и инфраструктурни пројекат АРИС агенције (the Slovenian Research and Innovation Agency) „Proteoliza in njena regulacija„ руководилац проф. др Борис Турк
2021. Истраживачки ројекат АРИС агенције (the Slovenian Research and Innovation Agency) „Neinvazivna diagnostika pri raku na osnovi katepsinov„ руководилац проф. др Борис Турк
2021 – 2023. Истраживачки пројекат АРИС агенције (the Slovenian Research and Innovation Agency) „Sistemska določitev fizioloških vlog legumaina„ руководилац проф. др Марко Фоновић

Члан је следећих научних друштава:
• Словеначко биохемијско друштво (SBD- Slovenian biochemical society)
• Биохемијско друштво Србије (BDS)
• Српско друштво истраживача рака (СДИР)