Др Драган Чакмак

Др Драган Чакмак је уписао Пољопривредни факултет - Одсек за водопривредне мелиорације 1984/85. године и дипломирао 12.07.1989. године Последипломске студије је завршио на Пољопривредном факултету Универзитета у Београду 06.07.1995. године, одбранивши магистарски рад под насловом “Утицај вишегодишњег ђубрења у систему контроле плодности на стање и промене биогених елемената и тешких метала на ритској црници”. Докторску дисертацију, под насловом “Облици сумпора у различитим земљиштима и њихов утицај на висину и квалитет гајених биљака”, одбранио је 01.07.2005. године на Пољопривредном факултету Универзитета у Београду.

Радни однос је најпре засновао 01.06.1990. године у Институту ПКБ Агроекономик – Београд, а затим од 01.07.1995. године у Институту за земљиште у Београду. Од 01.01.2017. године је запослен у Одељењу за екологију, Института за биолошка истраживања “Синиша Станковић“ Универзитета у Београду.

Звање научни саветник је стекао 21.10.2019. Објавио је 123 научне публикације од којих је 45 на СЦИ листи. Објављени радови су углавном из области екологије и деградације земљишта при чему се посебна пажња поклања рецепторским моделима ради утврђивања извора потенцијално токсичних елмената.

Учешће у пројектима су облежила три најзначјнија где је био и руководилац: (2006-2007) „Soil Survey of Crni Vrh (Bor) Region”Дундее Племенити Метали д.о.о, студија процене утицаја отварање нових рудника , (2014) ,,Испитивање земљишта и седимената са поплавом угрожених подручја“ Овај пројекат је реализован у условима ванредног стања изазваног поплавама у Републици Србији. Резултати пројекта су поред уобичајне форме презентовања резултата пројекта, презентовани у јавном саопштењу Владе Републике Србије у форми препорука за пољопривредну производњу на земљиштима са којих су се повукле поплавне воде, (2018) „Утврђивање природног фона појединих штетних и опасних материја у земљишту“ ради утврђивања бацкгроунда ПТЕс у земљиштима РС.

Др Драган Чакмак је члан Српског друштва за проучавање земљишта, а од 2015 до 2019 године је био генерални секретар друштва. Такође, др Чакмак је члан и Друштва биолога Србије.