др Зорица Поповић

Звање доктора наука је стекла на Биолошком факултету Универзитета у Београду 2008. Њена истраживачка интересовања обухватају бројне аспекте екологије и екофизиологије биљака, као и очување биодиверзитета и екосистемских услуга у складу са циљевима одрживог развоја. Учествовала је у бројним националним и међународним пројектима, стекавши искуства од фундаменталног разумевања физиолошких процеса до синтезе еколошких детерминанти које су најзначајније за очување биодиверзитета и отпорост екосистема. Тренутна истраживања су фокусирана на анализу биљних особина и квантификацију односа структура: функција, са циљем да се идентификују кључне особине (на нивоу јединке, популације, врсте, заједнице) које дорпиносе адаптацији на садејство климатских промена и поремећаја стања животне средине. Добитница је стипендије Министарства просвете и науке за талентоване постдипломске студенте. Као истраживач, награђена је престижном N. E. Borlaug стипендијом и остварила међународну сарадњу као гостујући истраживач на University of Nebraska, Линколн, НЕ, САД (тема: Мониторинг и моделовање раста и продуктивности биљака), као и Erasmus Mundus grant-ом за креирање и извођење једносеместралног курса на мастер студијама на University of Life Sciences and Natural Resources, Беч, Аустрија (предмет: Екологија земљишта и биљака). Члан је управних одбора и радних група у неколико COST акција, где је ангажована на међу-дисциплинарном умрежавању на паневропском нивоу. Дугогодишња је сарадница Регионалног центра за таленте и чланица Регионалног одбора за биологију. Сарађује и са Центром за промоцију науке, радећи на развоју метода за едукацију циљних група и шире јавности о екологији и климатским променама.