др Ана Ћирић

Др Ана Ћирић је научни саветник Одељења за физиологију биљака (Миколошка лабораторија) Института за биолошка истраживања “Синиша Станковић” - Институт од националног значаја за Републику Србију, Универзитет у Београду. Током своје академске каријере, др Ћирић се фокусирала на проучавање хемије и биоактивности природних производа, посебно гљива, биљака, суђера и инсеката у циљу откривања нових терапеутских агенаса. Методе екстракције и изолације секундарних метаболита из микромицета и биљака савладала је током студијског боравка на Универзитету у Атини, Фармацеутском факултету, одсек за фармакогнозу (2002., 2003. и 2005.). Др Ана Ћирић била је ангажована у 16 пројеката, укључујући Horizon-CHIC (као учесник), а на два пројекта била је руководилац. Aутор и коаутор је 204 научна рада у међународним часописима и учествовала је на преко 80 иностраних и националних конгреса. Радови су цитирани преко 4500 пута, а h-индекс је 41. Према референтним подацима Универзитета Станфорд, а на основу података из базе података Scopus, др Ћирић се тренутно налази на листи најцитиранијих аутора Стенфордове листе од 2020 - 2022. године. Рецензирала је више од 30 научних радова, један инострани пројекат и била је уредник по позиву у 3 научна часописа. Kao ментор или члан комисије учествовала је у одбрани 6 докторскких дисертација, 7 мастер радова и 2 дипломска рада. Др Ћирић је председник одбора Задужбине Гашић др Живана Универзитета у Београду од 2021. године. Ангажована је у неколико организационих и научних одбора домаћих и међународних конгреса. Члан је Центра истраживачке изврсности за интердисциплинарна истраживања у биологији ИБИССа.