др Мариана Станишић

Своје стручно усавршавање започиње студијама на Биолошком факултету Универзитета у Београду, у овиру студијског програма Молекуларна биологија и физиологија, које завршава са просечном оценом 9.74, а након којих стиче и диплому доктора наука-биолошке науке завршивши докторске студије на студијском програму Биологија са просечном оценом 10. Као докторанд, освојила је прво место за постер презентацију на међународној кнференцији „3rd International Conference on Plant Biology / 22nd SPPS Meeting“, одржаној 9-12. јуна 2018 у Београду (Србија), у организацији Српског друштва за физиологију биљака. Искуство које је стекла учешћем на пројекту Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије (ОИ 173015) „Биотехнологија in vitro – гајене, лековите и угрожене биљне врсте“ (2011-2019), као и међународном SCOPES пројекту „Circadian regulation of phototropism in Arabidopsis and potato“ (бр. 152221), који је реализован у сарадњи са Center for Integrative Genomics, University of Lausanne (Switzerland), под покровитењством Swiss National Science Foundation (2014-2016), чини је компетентним истраживачем у области физиологије и молекуларне биологије биљака. Њена истраживања су првенствено усмерена на проучавање алелопатских интеракција између биљних врста и механизма њиховог фитотоксичног деловања у циљу производње еколошки прихватљивих хербицида. Др Станишић се бави и стабилном генетичком трансформацијом дрвенастих врста са циљем креирања модел система погодних за алелопатска истраживања и производњу генотипова отпорних на штеточине. Др Станишић је такође чланица Српског друштва за физиологију биљака и Федерације европских друштава за биљну биологију (FESPB). Др Станишић је као ментор једне докторске дисертације и мастер рада, као и неколико студентских стручно-истраживачких радова, посвећена обучавању младих кадрова бројним експерименталним биохемијским, молекуларним и in vitro процедурама, стицању критичког научног размишљaња и других академских вештина.