др Маријана Скорић

Дипломирала је на Биолошком факултету Универзитета у Београду (студијска група - Молекуларна биологија и физиологија), а затим магистрирала и одбранила докторску дисертацију на истом факултету (област - Физиологија и молекуларна биологија биљака). Од 2001. године запослена је на Одељењу за физиологију биљака Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ где се и данас налази, након што је провела две године у компанији Велефарм Пролек д.о.о. (2007-2008). Њено истраживачко интересовање обухвата расветљавање бројних проблема из области физиологије, молекуларне биологије и популационе генетике биљака, са акцентом на испитивању молекулских основа биосинтезе специјализованих метаболита и њихове диференцијалне акумулације међу генотиповима, анализу њихове биолошке активности и повећање продукције уз примену савремених биотехнолошких метода. Последњих година додатно интересовање показује ка испитивању биљака васкрсница, првенствено папрати. Успешно је руководила радним пакетима, као и радним задацима током ангажовања на девет националних и четири међународна пројекта. Учествовала је у организацији неколико међународних научних конференција, као председник и/или члан Организационог одбора, или као члан Научног одбора. Својим ангажовањем у изради и/или руковођењем израде неколико докторских дисертација и мастер радова пружа допринос формирању младих научних кадрова. За залагање, помоћ и допринос у борби против пандемије COVID-19 током ангажовања у Институту за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак“, добила је 2020. године захвалницу Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије. Члан је Тима за трансфер знања и технологија (КТТ тим) ИБИСС-а од 2023. године. Активно учествује у рецензирању научних радова у научним часописима са SCI листе. Члан је Друштва за физиологију биљака Србије (ДФБС), Европског друштва за биљну биологију (ФЕСПБ) и Међународног друштва за биљну биотехнологију (ИАПБ).