др Мартин Распор

Мартин Распор ради у Одељењу за физиологију биљака Института за биолошка истраживања "Синиша Станковић" од 2007. а титулу доктора биолошких наука стекао је 2013. године на Биолошком факултету Универзитета у Београду. Своју научну каријеру започео је фундаменталним истраживањима у области фитохормонске регулације растења и развића биљака, а почетком 2020-тих све више се окреће примењеним истраживањима, нарочито у области агрономије, науке о земљишту, и могућностима примене биоинформатичких метода и вештачке интелигенције у пољопривреди. Има интензивну научну сарадњу са лабораторијама из Кине, Чешке, Пакистана и Ирана. Мартин има богато искуство у активизму за одрживу пољопривреду, заштиту животне средине и биодиверзитета, а свој допринос овим циљевима дао је кроз вишегодишњи ангажман у националним и регионалним организацијама цивилног сектора као што су Орка Србија и CEEweb for Biodiversity. Добитник је награде за рецензента године за 2022. годину од научног часописа Biomolecules. Члан је Друштва за физиологију биљака Србије (ДФБС), Федерације европских друштава за биљну биологију (FESPB) и Часног научно-истраживачког удружења Сигма Кси. Поред његових истраживања, Мартинова љубав према биљкама и земљишту позната је у оквиру колектива и по његовом дугогодишњем доприносу пејзажном изгледу дворишта Института.