др Милица Милутиновић

Основне студије сам завршила 2011. године, а након тога и докторске студије биологије 2019. године на Биолошком факултету Универзитета у Београду, модул физиологија и молекуларна биологија биљака. У периоду од 2012. до 2017. године, боравила сам у неколико наврата на The Ohio State University (Колумбус, Охајо, САД) где сам радила експериментални део докторске тезе, и била укључена у рад банке семена Arabidopsis Biological Resource Center. Мој научно-истраживачки рад припада области физиологије и молекуларне биологије биљака, фитохемије и биотехнологије, а тренутно је усмерен на биосинтезу специјализованих метаболита биљака и њихову регулацију на молекуларном нивоу, као и на метаболички инжењеринг. Последњих година сам додатно усмерена на истраживања која укључују биљке васкрснице, првенствено папрати. Тренутно сам руководилац једног радног пакета на пројекту NEPETOME, број пројекта 7749433, 2022-2025, у оквиру програма Идеје, Фонда за науку Републике Србије. Такође, учесник сам на пројекту DefensivACME у оквиру програма Доказ концепта, финансираног од стране Фонда за науку Републике Србије. Активно учествујем у популаризацији науке кроз пројекте Европске ноћи истраживача, међународне манифестације „Дан Фасцинације биљкама” која се организује под окриљем Европске организације за биљне науке, и на „Другаријади” коју организује Фондација Новак Ђоковић. Заједно са групом истраживача са ИБИСС, била сам укључена у рад лабораторије Института за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак" на тестирању Covid19. Члан сам Федерације европских друштава за биљну биологију (ФЕСПБ) и благајник Друштва за физиологију биљака Србије (ДФБС).