др Татјана Ћосић

Татјана Ћосић је запослена у Одељењу за физиологију биљака Института за биолошка истраживања "Синиша Станковић" од 2008. године. Титулу доктора биолошких наука стекла је 2015. године на Биолошком факултету Универзитета у Београду. Досадашњи научно-истраживачки рад др Татјане Ћосић је веома широк и обухвата истраживања у области физиологије биљака, биљне биотехнологије, као и секундарног метаболизма и физиологије стреса, са нарочитим освртом на проблематику хормоналне регулације морфогенетског одговора комерцијално значајних биљних врста in vitro. Посебно се бави физиолошком и молекуларном карактеризацијом процеса de novo органогенезе изданака келерабе, и расветљавању механизама регенерације код биљака које нису уобичајени модел-системи за изучавање морфогенезе in vitro. У току свог научно-истраживачког рада освојила је већи број награда у виду стипендија за учешће на међународним конгресима из области биљне биологије и биотехнологије. У периоду од 2017. до 2022. године руководила је Лабораторијом за молекуларну биологију Одељења за физиологију биљака IBISS-a. Један је од носилаца научне сарадње између IBISS и чешке Лабораторије за анализу садржаја биљних хормона. Своје истраживачко искуство и знање радо дели са студентима Биолошког факултета, којима често излази у сусрет и помаже кроз израду студенских радова и организовање студентске праксе у сарадњи са Друштвом за молекуларну биологију Србије. Татјана је љубав према науци и биљкама током година испољавала и кроз промоцију науке, нарочито међу ученицима млађих узраста и тренутно је део тима испред IBISS-a, uključenog у организацију манифестације под називом Дан фасцинације биљкама, која се обележава под окриљем Европске организације за биљне науке (ЕПСО), а која за главни циљ има да кроз различите активности укаже на значај биљака и очување разноврсности живог света. Чланица је Друштва за физиологију биљака Србије (ДФБС), Федерације европских друштава за биљну биологију (FESPB) и Међународног друштва за биотехнологију биљака (IAPB).