др Урош Гашић

Урош Гашић је рођен 24. новембра 1986. године у Шапцу. Родитељи: Миодраг Гашић и Драгица Гашић, рођ. Шарчевић. Ожењен је Иваном Гашић, рођ. Милутиновић, и има сина Вукашина и ћерку Мину. Основну школу завршио је у Меховинама и Владимирцима, а средњу школу (гимназија, природно-математички смер) у Шапцу. Основне академске студије Хемијског факултета Универзитета у Београду уписао је 2005. године. Докторске академске студије при Катедри за аналитичку хемију Хемијског факултета Универзитета у Београду завршио је 2017. године. Био је запослен на Хемијском факултету Универзитета у Београду од 2009. до 2019. године на радном месту стручно-технички сарадник, а од 2019. године ради на Одељењу за физиологију биљака Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ (ИБИСС) – Институт од националног значаја за Републику Србију – Универзитет у Београду. Изабран је у научно звање научни саветник 2023. године. Његов главни истраживачки интерес везан је за анализу секундарних метаболита биљака, њихову идентификацију и квантификцију применом течне хроматографије са масеном спектрометријом као детекцијом, а такође је укључен у истраживања из области хемије и технологије хране. Члан је Српског хемијског друштва од 2011. године и Друштва за физиологију биљака Србије од 2019. године. Члан је одбора за рецензију у два међународна часописа (Biomolecules i Metabolites) и гостујући је едитор у часопису Frontiers in Nutrition – секција за хемију хране. 2019. године био је добитник је медаље за прегалаштво и успех у науци (признање за резултате истраживања из области хемије хране са акцентом на аналитици секундарних метаболита биљака), коју додељује Српско хемијско друштво.