др Катарина Ћуковић

Др Катарина Ћуковић рођена је 24. маја 1991. године у Јагодини (Република Србија). Дипломирала је 2014. године на Биолошком факултету Универзитета у Београду на смеру Молекуларна биологија и физиологија. Мастер студије завршила је 2015. године (модул: Биотехнологија и генетички инжењеринг, Биолошки факултет Универзитета у Београду), одбранивши мастер рад на Институту за молекуларну генетику и генетичко инжењерство Универзитета у Београду (ИМГГИ). Докторске студије уписала је 2016. године (модул Физиологија и молекуларна биологија биљака, Биолошки факултет Универзитета у Београду), а тезу под насловом „Идентификација и анализа експресије гена укључених у соматску ембриогенезу кичице (Centaurium erythraea Rafn.)“ одбранила је 2023. године на Институту за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ - Институту од националног значаја за Републику Србију (ИБИСС). Од 2017. до 2019. године, Катарина је била запослена на Институту за мултидисциплинарна истраживања Универзитета у Београду (ИМСИ), а од 2020. године је запослена као истраживач сарадник на ИБИСC-у.

Истраживања др Ћуковић припадају области физиологије и молекуларне биологије биљака и највећим делом обухватају проучавање механизама регулације раста и развића биљака у култури ин витро. Осим научно-истраживачког рада у оквиру доктората, Катарина је у периоду од 2017. до 2022. године била ангажована на међународном пројекту у склопу највећег програма ЕУ за истраживање и иновације - Хоризон 2020 („CHIC - Chicory as a multipurpose crop for dietary fibre and medicinal terpenes“, број 760891), који има за циљ промовисање цикорије као здраве хране и развој нових метода за добијање њених различитих варијетета. Такође, др Ћуковић је у оквиру билатералног пројекта са Хрватском („Exploring a regulatory role of TROL protein in electron partitioning in UVB-induced mechanism of flavonoid and anthocyanins accumulation in Arabidopsis leaf“, 2019-2020), као и пројекта финансираног од стране ICGEB („Redox-sensing and electron transfer at the inner envelope of chloroplasts – the role of the TROL-FNR interaction“, 2021-2023), остварила вишенедељни студијски боравак на Институту Руђер Бошковић у Загребу.