др Марија Мрдаковић

Марија Мрдаковић, научни саветник, дипломирала је на Биолошком факултету Универзитета у Београду 1997. године. Магистарску тезу одбранила је 2003. године, а докторску дисертацију 2010. године, на Биолошком факултету Универзитета у Београду. Од 1998. године ради у Одељењу за физиологију и биохемију инсеката Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић“, Института од националног значаја за Републику Србију, Универзитета у Београду. Област истраживања др Марије Мрдаковић обухвата проучавање утицаја хемијских и физичких фактора стреса присутних у животној средини, на полифагне фитофагне, економски значајне врсте инсеката, на различитим нивоима њихове биолошке организације. Бави се испитивањем физиолошке пластичности инсеката у одговору на стрес и промене у животној средини, механизмима њихове адаптације, као и детекцијом биохемијских и молекуларно биолошких параметара који могу послужити као биомаркери загађења. Учествовала је у реализацији неколико пројеката финансираних од стране ресорног Министарства Републике Србије, као и на пројекту Развојног програма Уједињених Нација, из програма „ЕУ за зелену агенду у Србији“, који се бави коришћењем инсеката као хране за животиње и биотрансформацију органског и пластичног отпада. Аутор је и коаутор 67 научних публикација. Учествовала је у руковођењу и изради докторских дисертација и рецензирала радове у бројним међународним часописима. Члан је Ентомолошког друштва Србије, Српског биолошког друштва, Удружења токсиколога Србије, European Toxicologists & European Societies of Toxicology, International Union of Toxicology.