др Бранка Гавриловић

Образовање:
Докторске студије, 2006-2012: Биолошки факултет, Универзитет у Београду. Наслов тезе: „Параметри антиоксидационе заштите у ткивима неких врста слатководних риба из језера Гружа”.
Основне и мастер студије, 2001-2006: Биолошки факултет, Универзитет у Београду. Наслов рада: „Активност глутатион зависних ензима у стопалу три врсте слатководних шкољки”.

Област истраживања:
Екофизиологија и екотоксикологија акватичних животиња. Испитивање параметара антиоксидационе заштите, оксидационих оштећења, биотрансформације и неуротоксичности код природних популација и лабораторијски гајених акватичних животиња. Истраживање физиолошких биомаркера код ектотермних врста изложених различитим антропогеним и срединским стресорима (цијанотоксини, тешки метали, пестициди, наночестице, десикација, повећање температуре, гладовање, доступност склоништа, променa обојености станишта, вештачко осветљење, бука). Интерактивни ефекти стресора на оксидациони статус водоземаца и гмизаваца. Редокс регулација током хибернације. Оксидациони стрес у процесима хибридизације и метаморфозе безрепих и репатих водоземаца. Ефекти анестезије на оксидациони статус водоземаца.

Позиције и раднo искуствo:
Одељење за физиологију, Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић” – Институт од националног значаја за Републику Србију:
Научни саветник, 2024-
Виши научни сарадник, 2019-2024
Научни сарадник, 2013-2019
Истраживач сарадник, 2007-2013
Истраживач приправник, 2007

Пројекти:
1. COST акција CA18221: “Pesticide risk assessment for amphibians and reptiles (PERIAMAR)”, European Cooperation in Science and Technology, 2019-2024.
2. Национални пројекат бр. 173041: „Молекуларно физиолошки биомониторинг аеробних организама заснован на одређивању биохемијских биомаркера оксидационог стреса”, Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, 2011-2019.
3. Национални пројекат бр. 143035Б: „Проучавање поремећаја хомеостазе и одређивање биомаркера оксидационог стреса код аеробних организама”, Министарство науке и технолошког развоја Републике Србије, 2007-2010.

Чланства у научним друштвима:
Српско биолошко друштво
Српско друштво за митохондријалну и слободно-радикалску физиологију
Society for Free Radical Research - Europe