др Светлана Деспотовић

Образовање:
Докторска дисертација: Универзитет у Београду, Биолошки факултет, 2013. година. Тема докторске дисертације: Параметри антиоксидационог заштитног система и концентрација тешких метала у висцеларној маси одабраних врста пужева и шкољки Дунава, Тисе и Велике Мораве.
Основне и мастер студије: Универзитет у Београду, Биолошки факултет, 2007. Година.

Област истраживања:
Екофизиологија и екотоксикологија. Проучавањe антиоксидационог заштитог система и стањa оксидационог стреса код различитих врста животиња – мекушци, рибе, водоземци (жабе и мрмољци), гмизавци (водене змије и гуштери) у вези са деловањем фактора животне средине. Утицај ксенобиотика – пестицида, анестетика, тешких метала, нано честица као и светлости, буке, температуре, присуства хране, склоништа. Физиолошке адаптације организама на варијабилне услове спољашње средине.

Позиције и раднo искуства:
Одељење за физиологију, Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ – Институт од националног значаја за Републику Србију, Универзитет у Београду:
Истраживач сарадник (2007-2013), Научни сарадник (2013-2019), Виши научни сарадник (2019- ).

Пројекти:
1. Пројекат бр. 143035Б: „Проучавање поремећаја хомеостазе и одређивање биомаркера оксидационог стреса код аеробних организама“, Министарство за науку и технолошки развој Републике Србије (2007-2010).
2. Пројекат бр. 173041: „Молекуларно физиолошки биомониторинг аеробних организама заснован на одређивању биохемијских биомаркера оксидатционог стреса“, Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије (2011-2019) .
3. COST: PERIAMAR, European Cooperation in Science & Technology, CA18221 – Pesticide Risk Assessment for Amphibians and Reptiles (2019-2024).

Чланство у друштвима:
1. Српско биолошко друштво, Београд, Србија
2. Српско друштво за митохондријалну и слободно-радикалску физиологију, Београд, Србија
3. Society for Free Radical Research – Europe.