др Тијана Радовановић

ОБРАЗОВАЊЕ
Докторска дисертација, 2011. Универзитет у Београду, Биолошки факултет.
Наслов докторске дисертације: „Молекуларно физиолошка карактеризација биомаркера у различитим ткивима мрене и њеном цревном паразиту Pomphorhynchus laevis из Дунава”.
Магистарска теза, 2006. Универзитет у Београду, Биолошки факултет.
Наслов магистарске тезе: „Неензимске компоненте антиоксидативне заштите у различитим ткивима слатководних ракова”.
Основне студије, 2003. Универзитет у Београду, Биолошки факултет.
Наслов дипломског рада: Активност ензима заштите од оксидационих оштећења код козице (Parapenaeus longirostris)”

ОБЛАСТ ИСТРАЖИВАЊА
Физиологија оксидационог стреса код различитих врста организама, утицај фактора спољашње средине на промене редокс хомеостазе у ћелији. Екофизиологија и екотоксикологија. Испитивање механизма оксидационог стреса, биотрансформације и неуротоксичности. Адаптација на различите факторе животне средине као и антропогене утицаје (пестициди, тешки метали, десикација, температура, промена обојености/подлоге станишта, светлост, бука) у природним и лабораторијским условима. Адаптација организама на истовремени утицај више стресора.

ПОЗИЦИЈЕ И РАДНО ИСКУСТВО
Одељење за физиологију, Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ – Институт од националног значаја за Републику Србију:
2023- Научни саветник
2019-2023-Виши научни сарадник
2012-2019-Научни сарадник
2006-2012-Истраживач сарадник
2006-Истраживач приправник
2003-2006- Стипендиста Министарства науке и заштите животне средине

ЧЛАНСТВА
1. Српско биолошко друштво,
2. Српско друштво за митохондријалну и слободно-радикалску физиологију и
3. Друштво за истраживање слободних радикала – Европа.

ПРОЈЕКТИ
1. COST aкција CA18221: “Pesticide risk assessment for amphibians and reptiles (PERIAMAR)”, European Cooperation in Science and Technology,
2. Национални пројекат бр. 173041 „Молекуларно физиолошки биомониторинг аеробних организама заснован на одређивању биохемијских биомаркера оксидационог стреса“, Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
3. Национални пројекат бр. 143035Б: „ Проучавање поремећаја хомеостазе и одређивање биомаркера оксидационог стреса код аеробних организама“, Министарство науке и технолошког развоја Републике Србије.
4. Национални пројекат бр. 1669: „Системски одговор на промењен редокс статус”, Министарство науке, технологије и развоја Републике Србије.