Одељење за неуробиологију формирано је у оквиру Института за биолошка истраживања "Синиша Станковић", Универзитета у Београду раних шездесетих година на идеју и уз ангажовање академика Љубисава Ракића. Током последњих 50 година истраживања на Одељењу дала су значајан допринос испитивању основних процеса у нервном систему. Одељење за Неуробиологију чине лабораторије за: Молекуларну неуробиологију, Неурохемију и Неурофизиологију које уједно представљају и научну базу за основне и докторске студије на Биолошком факултету.
Одељење броји 40 сарадника. Чланови Одељења су ангажовани као предавачи на основним и Докторским студијама на Биолошком Факултету (БФ), Универзитета у Београду, на студијским програмима Молекуларна Биологија и Неуронауке.
ОСНОВНЕ ТЕМЕ:
бихејвиорално и електрофизиолошко изучавање централног нервног система (ЦНС) биохемијска организација ЦНСа неуроимунологија молекуларно и бихејвиорално изучавање пластичности ЦНСа неуродегенеративне болести ЦНСа канцер и генска терапија можданих тумора (анимални модел вишеструко резистентног глиома, механизми вишеструке резистенције, нови терапеутски приступи) биохемијске и молекуларне основе повреде и опоравка мозга терапеутски и фармацеутски приступи у лечењу поремећаја ЦНСа изучавање неуробиологије спавања и дисања у анималним моделима старења и неуродегенеративних болести и идентификација неуронских мрежа одговорних за регулацију спавања и дисања
Обавештење о колачићима
ИБИСС користи аналитичке "колачиће" (енг. "cookies") за анализу коришћења сајта у циљу унапређења корисничког искуства, кликом на "Прихватам" дајете сагласност за коришћење колачића.